RĪGA, 25. jūnijs — Sputnik. Jau 2013. gadā Europol brīdināja, ka ar pārstrādes ieganstu Austrumeiropas valstīs tiek ievesti atkritumi no bagātajām Ziemeļeiropas un Rietumeiropas valstīm, pastāstīja Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins. Viņa teikto citēja BNN.
Atkritumi tiek izvesti uz valstīm, kurās ir vāji normatīvie akti ekoloģijas jomā, un ar inspekciju iestādēm iespējams vienoties, stāsta eirodeputāts.
Latvijas statistikas biroja rīcībā ir dati par to, ka plastmasas atkritumi valstī ievesti no Somijas, Zviedrijas, Nīderlandes, Vācijas un Austrijas — 11,5 tūkstoši tonnu tikai 2016. gadā vien.
"Rezultāts ir bēdīgs. Latvija kļūst par Eiropas atkritumu savākšanas un glabāšanas vietu. Tie guļ un saindē mūsu gaisu un gruntsūdeņus. Tā vairs nevar turpināties," — konstatēja Andrejs Mamikins.
Politiķis uzdeva jautājumus Latvijas Vides ministrijai un Eiropas komisijai: vai ievestie atkritumi tiek pārstrādāti, vai pārbaudes iestādes ir informētas par situāciju, kāds atkritumu apjoms tiek ievests nelegāli? Mamikins uzskata, ka varasietādēm jāuzņemas stingra kontrole pār ievesto atkritumu plūsmām vai vispār jāaizliedz atkritumu ievešana.
Latvijas Dabas muzeja ornitologs informēja, ka indīgajos dūmos cietuši vairāku putnu sugu pārstāvji.
Nelegālajā izgāztuvē atradās aptuveni 23 tūkstoši tonnu plastmasas atkritumu (apmēram divkārt vairāk nekā legāli ievests valstī), no tiem 40% ugunsgrēks iznīcināja. Poligonā tika atrasti arī bīstamie atkritumi — baterijas, elektriskie vadi, aerosola baloniņi.
Par šo it kā pārstrādei paredzēto atkritumu poligonu atbildīgs ir uzņēmums Prima M, kas pārvaldīja izgāztuvi bez atbilstošām atļaujām. Pēc ugunsgrēka tai tika dots norādījums attīrīt apkaimi, taču kompānija atteicās veikt minētos darbus, aizbildinoties ar līdzekļu trūkumu.