RĪGA, 23. maijs — Sputnik. Igaunijas ūdeņos 2017. gada 22. maijā sākušās Baltijas valstu mācības "Baltic Fortress 2017", paziņoja Igaunijas Aizsardzības spēku Ģenerālštābs.
Mācības, kas turpināsies līdz 26. Maijam, vada Igaunijas JKS. No Latvijas tajās piedalās Jūras spēku flotes štāba kuģis LVNS Varonis, Lietuva nosūtīja štāba kuģi, mīnu traleri un patruļas kuģi. Igaunija manevros izmantos divus mīnu tralerus, ūdenslīdēju vienību, kurai pievienojušies beļģu karavīri, un štāba grupu.
Līdztekus nosacītai sabiedroto vienību un ieroču "pieņemšanai", jūras ceļu un tauvu sagatavošanai, aptuveni 300 jūrnieki nodarbosies ar nosacītu fārvarteru atminēšanu. Tiks izmantoti mācību, apgaismošanas raķetes un mācību mīnas. Zemūdens sprādzieni šajās mācībās nav ieplānoti. Ienaidnieka lomu tēlos Igaunijas traleris, ūdenslīdēju laiva un helikopters, kā arī Polijas iznīcinātāji.
Baltic Fortress mācības notiek katru gadu kopš 2008. gada. Tos organizē Latvijas, Lietuvas un Igaunijas JKS pēc kārtas. Nākamgad mācības notiks Lietuvā.
Pērnā gada mācību Baltic Fortress uzdevums bija vidējā līmeņa štāba virsnieku praktiskās apmācības.
Jāatzīmē, ka pastāvīgas kļuvušas mācības, kurās piedalās tikai Baltijas valstis vai tiek sniegts NATO sabiedroto atbalsts. Tās radījušas likumsakarīgu tendenci – strauju Krievijas Baltijas flotes pastiprināšanu.
Šodien Krievijas Baltijas flotei ir 3 modernas dīzeļdegvielas zemūdenes, eskadras mīnu kuģis, 2 tālās jūras zonas sargkuģi un 4 – tuvās, 6 mazi raķešu kuģi, 6 mazi pretlaivu kuģi, 12 raķešu kuteri, 4 lielie un 2 mazie desanta kuģi, 6 bāzes un 9 reida traleri. Šo operatīvi stratēģisko JKS vienību var nosaukt par vienu no modernākajām Krievijā.
Baltijas flotes komandieris viceadmirālis Aleksandrs Nosatovs paziņoja: "Līdz gada beigām mēs gaidām vēl vienu modernu raķešu kuģi. Atbalsta flote tiks papildināta ar pieciem jaunajiem nodrošināšanas kuģiem. Flotes aviācija turpinās papildināties ar Su —30СМ lidmašīnām, kurām jau ir apmācītas ekipāžas."
Viņš uzsvēra, ka aktīvi attīstās Baltijas flotes kuģu bāzēšanas infrastruktūra.
Alianses septiņu valstu – Vācijai, Dānijai, Norvēģijai, Polijai, Latvijai, Igaunijai un Lietuvai – jūras spēkiem Baltijas reģionā ir 4 eskadras mīnu kuģi, 26 fregates, 9 korveti, 8 traleri, 16 raķešu kuteri, 10 sardzes kuteri un 16 dīzeļa zemūdenes. Tomēr par virsvaldību Baltijas jūrā NATO var tikai sapņot, norāda "Rossija Segodņa" komentētājs Aleksandrs Hrolenko.