Cūktrifele – Latvijas 2017.gada sēne

© Foto : из личного архива Дианы МейереCūktrifele. Foto no arhīva
Cūktrifele. Foto no arhīva - Sputnik Latvija
Latvijā baltā cūktrifele pirmoreiz tika atrasta 2015. gadā, tomēr ir pamats uzskatīt, ka cūktrifeli varētu atrast visā mūsu valsts teritorijā.

RĪGA, 28. janvāris — Sputnik. Latvijas Mikologu biedrība par gada sēni ir izvēlējusies balto cūktrifeli jeb Choiromyces meandriformis, ziņo aģentūra LETA, atsaucoties uz informāciju biedrības mājaslapā.

Baltā cūktrifele ir pieskaitāma tā saucamajām pazemes sēnēm — tām, kuras veido augļķermeņus daļēji vai pilnīgi iegremdētus augsnes virskārtā. Cūktrifelēm virsējā daļa ir redzama virs zemes. Sēne ir līdzīga prāvam kartupelim, un šķērsgriezumā tai piemīt raksturīgs dzīslojums. Tās svars var sasniegt pat puskilogramu, izmērs — no pieciem līdz 15 centimetriem.

Dzeltenā cielava - Sputnik Latvija
Dzeltenā cielava - 2017. gada putns
Cūktrifele ir viena no daudzām sēņu sugām, kuras veido mikorizu ar kokaugu saknēm. Tā kā micēlijs jeb sēņotne veido mikorizu ar vairākiem apkārt augošiem kokiem, tad caur to koki savā starpā ir savienoti. Pēdējos gados aizvien vairāk zinātnieku šai savienībai pievērš uzmanību un šo tīklu nosaukuši par meža internetu — caur šo internetu augi apmainās ar barības vielām, brīdina viens otru par slimībām un patogēniem.

Baltās cūktrifeles augļķermeņi veidojas vasarā — jūlijā un augustā. Nogatavojoties tie iegūst stipru smaržu, kas ar laiku kļūst nepatīkama. Šī smarža pievilina dzīvniekus, kuri, apēdot cūktrifeli, izplata tās sporas.

Kaut arī baltā cūktrifele ir attāla radiniece dārgajām dienvidu sēnēm — trifelēm —, tās vērtība ir nesalīdzināmi zemāka, Vidusjūras zemēs pat tiek uzskatīta par nedaudz indīgu. Turklāt Latvijā tā ir reta, tāpēc baltās cūktrifeles ēst nav ieteicams.

Ziņu lente
0
Vispirms jaunieVispirms vecie
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала