Krievijas Konstitucionālā tiesa noraida ECT prasību valstij izmaksāt 1,9 miljardu eiro kompensāciju "Jukos" akcionāriem

© DENIS SINYAKOV / AFP FILES / AFPОфис нефтяной компании Юкос
Офис нефтяной компании Юкос - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
Yandex newsTelegram
Krievijas Konstitucionālā tiesa secināja, ka ECT spriedums ir pretrunā Krievijas konstitūcijai – lielas summas izmaksa akcionāriem, kas izvairījušies no nodokļu nomaksas, ir pretrunā konstitucionālajiem vienlīdzības un godīguma principiem.

RĪGA, 20. janvāris – Sputnik. Saskaņā ar Krievijas Konstitucionālās tiesas lēmumu Krievijai nav jāizmaksā kompensācija naftas kompānijas "Jukos" akcionāriem nepilnu divu miljardu eiro apmērā, kā to iepriekš nolēma Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT), informē aģentūras RIA Novosti korespondents.

ECT spriedums par kompensācijas izmaksu ir pretrunā Krievijas konstitūcijai, secināja Krievijas Konstitucionālā tiesa. Spriedumā teikts, ka lielas summas izmaksa akcionāriem, kas izvairījušies no nodokļu nomaksas, ir pretrunā konstitucionālajiem vienlīdzības un godīguma principiem.

"Krievijai ir tiesības atkāpties no tai uzlikto saistību izpildes, ja tā ir vienīgā iespēja nepārkāpt Konstitūciju," – teikts lēmumā, ko nolasīja KT priekšsēdētājs Valērijs Zorkins.

Konstitucionālā tiesa atzīmēja, ka Krievijas un Eiropas likumdošanas attiecībām jāveidojas dialoga formā; subordinācija nav pieļaujama.

"Eiropas tiesai ir jāciena Krievijas likumdošanas suverenitāte," – norādīja Zorkins.

Михаил Ходорковский - Sputnik Latvija
Krievijas Interpols izsludina Hodorkovski starptautiskajā meklēšanā

Viņš atzina, ka cilvēktiesību aizsardzības sistēma Eiropā ir fundamentāla un aicināja rast kompromisu pašreizējā situācijā.

2014. gada jūlijā ECT nolēma, ka Krievijai ir jāmaksā bijušajiem naftas kompānijas "Jukos" akcionāriem gandrīz 1,9 miljardi eiro, uzskatot par nepamatotiem jaunās tūkstošgades sākumā "Jukos" noteiktos sodus par nodokļu normu pārkāpumiem. Savukārt Krievijas Konstitucionālā tiesa savā lēmumā norādīja, ka kompānijas izvairīšanās no nodokļu nomaksas "apdraudēja tiesisku demokrātiskas sociālās valsts principus" un tai bija jāstrādā iedarbīgāk.

Krievija kompensāciju var izmaksāt tikai atsevišķiem bijušajiem "Jukos" akcionāriem, kas cietuši kompānijas vadības rīcības rezultātā, un kompensācijas izmaksa būtu tikai labās gribas izrādīšana, secināja Konstitucionālā tiesa.

Krievijas Tieslietu ministrija, kas ierosināja lietas izskatīšanu Konstitucionālajā tiesā, paudusi apmierinātību ar šādu lēmumu, lai gan vienlaikus tā solīja ļaunprātīgi neizmantot šo mehānismu attiecībā uz citiem ECT lēmumiem.

2015. gada jūlijā Krievijas Konstitucionālā tiesa nolēma, ka Krievijas likumiem ir priekšroka attiecībā pret ECT lēmumiem.

ECT lika Krievijas valstij atmaksāt "Jukos" akcionāriem 1,86 miljardus eiro, kas ietver sodu par nodokļu nesamaksāšanu, kas bija noteikts 2000. un 2001. gadā, ka arī atdot daļu no 7% nodevas, kas bija noteikta, saucot JUKOS valdi pie atbildības par pārkāpumiem, kas saistīti ar nodokļiem.

"Jukos" reiz bija lielāka Krievijas naftas kompānija, bet sabruka, kad 2003. gadā tika aizturēts tās vadītājs Mihails Hodorkovskis sakarā ar likumpārkāpumiem.

Ziņu lente
0