Taps lidmašīnu pasažieru reģistrs terorisma apkarošanas pasākumu ietvaros

© Sputnik / Sergey MelkonovLidosta Rīga. Ziemeļu piestātne. Foto no arhīva
Lidosta Rīga. Ziemeļu piestātne. Foto no arhīva - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Saeimas komisija galīgajā lasījumā atbalsta terorisma apkarošanai nepieciešamo aviopasažieru datu apstrādes likumprojektu.

RĪGA, 10. janvāris — Sputnik. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šodien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likumprojektu, kas nepieciešams terorisma un noziedzības apkarošanai, ziņo aģentūra LETA.

Likumprojekta mērķis ir nodrošināt pasažieru datu apstrādi nolūkā veikt analīzi terorisma un smagu vai sevišķi smagu noziegumu novēršanai un atklāšanai, kā arī valsts drošības apdraudējumu novēršanai.

Премьер-министр Швеции Стефан Левен выступил на Генеральной Ассамблее ООН в Нью-Йорке - Sputnik Latvija
Zviedrijas premjerministrs stāsta par nozīmīgākajiem draudiem valstij

Likumprojekts paredz lidmašīnu pasažieru datu reģistra (PDR) izveidošanu, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienā.

Likums nepieciešams, lai drošības iestādes varētu apstrādāt lidmašīnu pasažieru datus, veicot analīzi terorisma, smagu un sevišķi smagu noziegumu novēršanai un atklāšanai, kā arī valsts drošības apdraudējumu novēršanai.

Līdz ar jauniem teroristu uzbrukumiem par šāda regulējuma nepieciešamību vienojušās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, un tieši Latvijas prezidentūras laikā 2015. gada pirmajā pusē panākta vienošanās par šādas ES direktīvas ieviešanu. Lidmašīnas pasažieru datu saņemšana ļaus drošības iestādēm atklāt personas, kuras līdz šim nebija drošības iestāžu uzraudzības lokā, bet ir iesaistītas noziegumu izdarīšanā, teikts likumprojekta anotācijā.

Likumprojekts paredz iekļaut pasažieru datus reģistrā, kuru pārraudzīs Drošības policija. Reģistrā tiks iekļauti dažādi dati par personu, galvenokārt informācija, ko cilvēks sniedz, pērkot lidmašīnas biļeti. Tāpat reģistrā būs redzamas, piemēram, pie izlidošanas pieejamās ziņas par pasažiera nododamo bagāžu un valsts robežas šķērsošanas vieta, caur kuru pasažieris ieceļos Latvijā.

Мобильный телефон. Архивное фото - Sputnik Latvija
Iecere reģistrēt mobilo sarunu priekšapmaksas karšu lietotāju datus atzīta par nelietderīgu

Aviokompānijām būs pienākums ne agrāk kā 48 stundas un ne vēlāk kā 24 stundas pirms paredzētā izlidošanas laika, kā arī tūlīt pēc tam, kad vairs nav iespējama personu iekāpšana vai izkāpšana no lidmašīnas, nosūtīt datus automatizētai iekļaušanai PDR. Ārkārtas gadījumos, lai, piemēram, novērstu teroraktu, drošības iestādēm būs tiesības pieprasīt pasažieru datus arī agrāk.

Lai atklātu vai novērstu noziegumus, ar PDR datiem pēc tiesneša piekrišanas drīkstēs strādāt drošības iestādes, policisti, robežsargi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kā arī Finanšu un Muitas policijas pārvaldes. Gadījumos, kad būs jārīkojas nekavējoties, lai novērstu teroraktu vai reālu personas dzīvības apdraudējumu, datus varēs izsniegt bez tiesneša piekrišanas.

Informāciju par pasažieru datiem drīkstēs sniegt arī ārvalstu dienestiem noziegumu novēršanai. Pasažieru datus apstrādās atbilstoši vispārējām fizisko personu datu aizsardzības prasībām. Valdībai būs jānosaka prasības datu nosūtīšanai un iekļaušanai reģistrā, paredz likumprojekts.

Медный всадник - Sputnik Latvija
Jauns gads, vecās bailes: DP stāsta par lielākajiem izaicinājumiem 2017. gadā

Drošības situācija pasaulē un Eiropā ir strauji mainījusies, tāpēc aizvien vairāk valstu saskata nepieciešamību pēc PDR, lai uzlabotu aviācijas drošības un robežkontroles pasākumus, kā arī novērstu teroristu nodarījumus, norāda Iekšlietu ministrijā. Tas var palīdzēt cīnīties ne tikai pret starptautisko terorismu, bet arī organizēto noziedzību, kas izmanto globalizācijas procesus un gaisa pārvadājumu infrastruktūru attīstību noziegumu izdarīšanai. To vidū ir gan narkotiku nelikumīga aprite, bērnu seksuāla izmantošana, cilvēku tirdzniecība, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija.

Plānots, ka likums stāsies spēkā 3. aprīlī. Aviokompānijām pasažieru dati būs jāsāk iesniegt PDR ne vēlāk kā līdz šī gada 1. septembrim, šodien lēma komisijas deputāti.

Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likuma grozījumi vēl būs jāskata Saeimā galīgajā lasījumā.

Ziņu lente
0