"Saskaņa": Atdodot otrreizējai caurlūkošanai Saeimā budžeta likumus, prezidents izteiktu neuzticību valdībai

Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Budžets ir vienots dokuments, un pat atsevišķu normu neapstiprināšana nozīmētu visa budžeta atdošanu atkārtotai caurlūkošanai Saeimā, uzskata "Saskaņa".

RĪGA, 1. decembris — Sputnik. Valsts prezidentam Raimondam Vējonim atdodot otrreizējai caurlūkošanai Saeimā budžeta likumus, tiktu izteikta neuzticība Māra Kučinska (ZZS) Ministru kabinetam, uzskata Saeimas opozīcijas partija "Saskaņa", vēsta aģentūra LETA.

Saskaņas trūkums

Kā paziņojumā uzsver partija, iekļaujot nākamā gada valsts budžeta paketē strīdīgas likumu normas, par kurām nav vienprātības ne pašu deputātu vidū, ne organizācijās, kuras šīs normas skar, ne arī sabiedrībā kopumā, Saeimas koalīcija esot "palikusi zem sitiena" visu valsts budžetu un arī savu valdību.

"Varas partiju vēlme noslēpt no sabiedrības uzmanības tādus diskutablus jautājumus kā "pedagogu lojalitāte" vai mikrouzņēmumu nodokļa likmes atcelšana, un iespēja tos bez jebkādām diskusijām apstiprināt sev vēlamajā redakcijā steidzamības kārtā divos lasījumos, guva virsroku arī šoreiz," — uzskata Saskaņa.

Partija norāda, ka pretēji opozīcijas aicinājumam strīdīgos likumprojektus izņemt no valsts budžeta paketes un skatīt tos trīs lasījumos, labojot brāķi, koalīcijas deputāti nolēmuši to nedarīt.

Balsošana Saeimā. Foto no arhīva - Sputnik Latvija
Saeima apstiprinājusi nākamā gada budžetu

Nepelna uzticību

"Budžets, kā likumā paredzēts, ir nonācis pie Valsts prezidenta. Taču, augot sabiedrības neapmierinātībai par strīdīgajām likumu normām, līdzās budžeta likumiem pie prezidenta nonākuši arī lūgumi savādās normas neizsludināt, bet atgriezt otrreizējai caurlūkošanai," — teikts paziņojumā.

Ņemot vērā, ka budžets ir viens vienots dokuments, pat atsevišķu normu neapstiprināšana, nozīmētu visa budžeta atgriešanu atpakaļ Saeimā, jo, izņemot no budžeta konkrētus pantus vai skaitļus, mainītos arī citi budžeta aprēķini.

"Tādējādi tas nozīmētu par brāķi atzīt ne tikai pavadošos likumprojektus, bet visu budžetu, kas savukārt būtu neuzticības izteikšana Ministru kabinetam," — vērtē partija.

Ļoti sarežģīti

Kā ziņots, Vējonis apsver "lojalitātes grozījumu" Izglītības likumā un mikrouzņēmumu nodokļa likuma atdošanu Saeimai otrreizējai pārskatīšanai.

Nodokļi. Foto no arhīva - Sputnik Latvija
Amatnieki piketēs pret mikrouzņēmumu nodokļa likvidēšanu

Vējonis saņēmis vairākus lūgumus atdot Saeimai pārstatīšanai strīdīgos grozījumus. Piemēram, to lūdz partijas "No sirds Latvijai" parlamenta frakcija, Latvijas Reģionu apvienība, Izglītības un zinātdes darbinieku arodbiedrība u.c.

Balsojuma dienā pret gaidāmajiem prozījumiem protesta akciju organizēja mazie uzņēmēji.

Kotletes atsevišķi

Valsts prezidenta likumdošanas un juridiskā padomniece Kristīne Jaunzeme uzsver, ka pašlaik tiek izskatīta iespēja nodot otrreizējai caurlūkošanai tikai nozares likumu par mikrouzņēmumu nodokli, taču netiek plānots nodot otrreizējai caurlūkošanai Saeimai nākamā gada budžetu vai vidēja termiņa budžeta ietvaru.

Saeimas Juridiskais birojs informē, ka gadījumi, kad valsts vadītājs atdod parlamenta otrreizējai pārskatīšanai likumu no budžeta paketes, gadās visai reti. Iepriekš šāda situācija radās, kad Valdis Zatlers nodeva Saeimai otrreizējai caurlūkošanai likumu par valsts pensijām.

Ziņu lente
0