RĪGA, 14. novembris — Sputnik. Aptaujātie uzņēmumu finanšu direktori noradīja, ka Baltijas lielie uzņēmumi visvairāk nobažījušies par pieprasījumu, kvalificēta darbaspēka pieejamību un atalgojumu, vēsta aģentūra LETA, atsaucoties uz "SEB bankas" septembrī veikto aptauju.
Aptaujā piedalījušies 263 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ar gada apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro.
Neskatoties uz to, ka visās trīs valstīs privātais patēriņš šogad uzrādījis pozitīvu pieaugumu, par pieprasījumu pēc savas kompānijas produktiem vai pakalpojumiem satraucas 61% no Latvijas lielo uzņēmumu finansistiem, 55% Lietuvas un 40% Igaunijas lielo uzņēmumu pārstāvju.
Visās trīs Baltijas valstīs ir aktuāls arī kvalificēta darbaspēka pieejamības jautājums — tas satrauc 43% Lietuvas lielo kompāniju, 39% Latvijas un 33% Igaunijas lielo uzņēmumu.
Savukārt trešais visbiežāk minētais satraukuma iemesls ir darba atalgojums. Lietuvā par to nobažījušies 51% uzņēmumu, Igaunijā — 41%, bet Latvijā — 24% lielo kompāniju finanšu vadītāju.
Saskaņā ar "SEB bankas" valdes locekļa Inta Krasta secinājumu, ar darbaspēku saistītie jautājumi joprojām ir starp būtiskākajiem riskiem, kas jau tuvākajā nākotnē var ietekmēt Baltijas lielāko uzņēmumu darbību. Visās trīs Baltijas valstīs bezdarba rādītāji samazinās, taču darbaspēka pieejamība var atsaukties uz atalgojuma tendencēm Latvijā un Lietuvā.
Vairākums Baltijas lielo uzņēmumu finanšu direktoru ir pārliecināti, ka nākamo 12 mēnešu laikā procentu likmes finansējumam saglabāsies pašreizējā līmenī — tā uzskata 88% Latvijas un Lietuvas uzņēmumu pārstāvju, kā arī 74% Igaunijas lielo uzņēmumu. Salīdzinoši neliela daļa finansistu saskata pamatu procentu likmju kāpumam — to prognozē 18% Igaunijas uzņēmumu, kā arī 8% Latvijas un Lietuvas lielo kompāniju.