© Sputnik / И. Зенин / Pāriet pie mediju bankas1989. gada 20. maijā tika nodibināta Moldovas Tautas fronte, kas atbalstīja Moldāvijas Padomju Sociālistiskās Republikas autonomiju. Ar Tautas frontes atbalstu 1989. gada vasarā Kišiņevā notika plašas demonstrācijas ar lozungu "Moldova – moldāviem!" Demonstranti pieprasīja Moldovas politisko un ekonomisko patstāvību, 1939. gadā noslēgtā Vācijas un PSRS līguma seku likvidāciju un valsts valodas statusu moldāvu valodai.
1989. gada 20. maijā tika nodibināta Moldovas Tautas fronte, kas atbalstīja Moldāvijas Padomju Sociālistiskās Republikas autonomiju. Ar Tautas frontes atbalstu 1989. gada vasarā Kišiņevā notika plašas demonstrācijas ar lozungu "Moldova – moldāviem!" Demonstranti pieprasīja Moldovas politisko un ekonomisko patstāvību, 1939. gadā noslēgtā Vācijas un PSRS līguma seku likvidāciju un valsts valodas statusu moldāvu valodai.
© Sputnik / Р. Мангасарян / Pāriet pie mediju bankasPlašs mītiņš Brīvības laukumā Erevānā. No 1988. gada sākuma Erevānā pie Operas teātra sākās masveidīgi Karabahas kustības mītiņi, kas pārauga kustībā par Armēnijas neatkarību. Centrā - piemineklis armēņu mūzikas klasiķim, komponistam Aleksandram Spendiarovam.
Plašs mītiņš Brīvības laukumā Erevānā. No 1988. gada sākuma Erevānā pie Operas teātra sākās masveidīgi Karabahas kustības mītiņi, kas pārauga kustībā par Armēnijas neatkarību. Centrā - piemineklis armēņu mūzikas klasiķim, komponistam Aleksandram Spendiarovam.
© Sputnik / Олег Ласточкин / Pāriet pie mediju bankas1990. gada 9. martā Gruzijas PSR Augstākās Padomes sesijā tika pieņemts lēmums "Par Gruzijas valstiskās suverenitātes aizsardzības garantijām", kurā paziņoja, ka Padomju Krievijas karaspēka ienākšana Gruzijā 1921. gada februārī un Gruzijas teritorijas ieņemšana bija "intervence un okupācija ar mērķi gāzt eksistējošo politisko iekārtu (Gruzijas Demokrātisko Republiku)."
1990. gada 9. martā Gruzijas PSR Augstākās Padomes sesijā tika pieņemts lēmums "Par Gruzijas valstiskās suverenitātes aizsardzības garantijām", kurā paziņoja, ka Padomju Krievijas karaspēka ienākšana Gruzijā 1921. gada februārī un Gruzijas teritorijas ieņemšana bija "intervence un okupācija ar mērķi gāzt eksistējošo politisko iekārtu (Gruzijas Demokrātisko Republiku)."
© Sputnik / Цагарели / Pāriet pie mediju bankas1990. gada 28. novembrī tika ievēlēta Gruzijas Augstākā Padome ar Zviadu Gamsahurdiju priekšgalā. Foto: demonstrācija Tbilisi ielās, kas pieprasa pārbūves procesu paātrināšanu un savienoto republiku tiesību paplašināšanu. Gruzijas PSR.
1990. gada 28. novembrī tika ievēlēta Gruzijas Augstākā Padome ar Zviadu Gamsahurdiju priekšgalā. Foto: demonstrācija Tbilisi ielās, kas pieprasa pārbūves procesu paātrināšanu un savienoto republiku tiesību paplašināšanu. Gruzijas PSR.
© Sputnik / Сергей Титов / Pāriet pie mediju bankas1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā Padome apstiprināja Deklarāciju Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Foto: Rīgas ielās, 1991. gads.
1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā Padome apstiprināja Deklarāciju Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Foto: Rīgas ielās, 1991. gads.
© Sputnik / Улозявичюс Аудрюс / Pāriet pie mediju bankas1988. gada 3. jūnijā Lietuvas PSR izveidojās kustība Sajūdis "perestroikas atbalstam", kas sākotnēji slepus, bet vēlāk atklāti deklarēja savu mērķi – izstāšanās no PSRS un Lietuvas valsts neatkarības atjaunošana.
1988. gada 3. jūnijā Lietuvas PSR izveidojās kustība Sajūdis "perestroikas atbalstam", kas sākotnēji slepus, bet vēlāk atklāti deklarēja savu mērķi – izstāšanās no PSRS un Lietuvas valsts neatkarības atjaunošana.
© Sputnik / Улозявичюс Аудрюс / Pāriet pie mediju bankasPiketa dalībnieki pie Lietuvas PSR Augstākās Padomes ēkas Viļņā, 1989. gads.
Piketa dalībnieki pie Lietuvas PSR Augstākās Padomes ēkas Viļņā, 1989. gads.
© Sputnik / Игорь Михалев / Pāriet pie mediju bankasPirmā PSRS teritorija, kas 1990. gada janvārī deklarēja neatkarību, bija Nahičevanas APSR. Kopš 1990. gada novembra Nahičevanas Autonomā Republika ir autonoma valsts Azerbaidžānas Republikas sastāvā.
Pirmā PSRS teritorija, kas 1990. gada janvārī deklarēja neatkarību, bija Nahičevanas APSR. Kopš 1990. gada novembra Nahičevanas Autonomā Republika ir autonoma valsts Azerbaidžānas Republikas sastāvā.
© Sputnik / Сергей Титов / Pāriet pie mediju bankasAntifašistiskā mītiņa dalībnieki Tallinā, 1990. gads.
Antifašistiskā mītiņa dalībnieki Tallinā, 1990. gads.
© Sputnik / Вольдемар Мааск / Pāriet pie mediju bankasPretvalstiska demonstrācija Tallinā, 1991. gads.
Pretvalstiska demonstrācija Tallinā, 1991. gads.
© Sputnik / Т. Веэрмяэ / Pāriet pie mediju bankas1991. gadā tika izveidota Baltijas asambleja - Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija.
1991. gadā tika izveidota Baltijas asambleja - Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija.
© Sputnik / Олег Ласточкин / Pāriet pie mediju bankas1990. gada 19. augustā notika Moldāvijas PSR dienvidu daļas tautas deputātu kongress, kurā tika pieņemta "Deklarācija par gagauzu tautas brīvību un neatkarību no Moldovas Republikas". Ar mērķi "pārtraukt separātismu" moldāvu brīvprātīgo nodaļa milicijas vienību pavadībā devās uz Gagauziju, kur sākās mobilizācija. 1994. gada decembrī, Gagauzijas un Moldovas Republikas noslēdza vienošanos un parakstīja dokumentu par Gagauzijas integrāciju ar īpašas autonomijas statusu.
1990. gada 19. augustā notika Moldāvijas PSR dienvidu daļas tautas deputātu kongress, kurā tika pieņemta "Deklarācija par gagauzu tautas brīvību un neatkarību no Moldovas Republikas". Ar mērķi "pārtraukt separātismu" moldāvu brīvprātīgo nodaļa milicijas vienību pavadībā devās uz Gagauziju, kur sākās mobilizācija. 1994. gada decembrī, Gagauzijas un Moldovas Republikas noslēdza vienošanos un parakstīja dokumentu par Gagauzijas integrāciju ar īpašas autonomijas statusu.