RĪGA, 24. jūlijs — Sputnik. Baltijas jūras flotē svinēja Krievijas jūras aviācijas simto gadadienu. Svinības noritēja Kaļiņingradā un Čerņahovskā.
Kaļiņingradas svētki
Kaļiņingradā ieradās Jūras aviācijas veterāni no dažādām Krievijas pilsētām, tuvām un tālām ārvalstīm, tai skaitā arī bijušās 145. aviācijas eskadriļas delegācija no Skultes.
Dienu iepriekš Kaļiņingradā lija, un visi raizējās par to, vai lietus nesabojās svētkus. Tomēr 15. jūlija rītā nelija.
Kopējā ierinda notika pie pieminekļa, kas veltīts Lielā Tēvijas karā bojāgajušajiem Baltijas lidotājiem. Pulksten 12.00 atskanēja komanda "Stāties!" Svētkus atklāja Krievijas Federācijas himna, pēc tam klātesošos uzrunāja Krievijas aviācijas veterāni, admirāļi un pilsētas administrācijas pārstāvji. Sanākušie ar klusuma pieminēja bojāgājušos lidotājus. Pēc tam pie pieminekļa tika nolikti ziedi.
Kopā ar veterāniem vienā ierindā stāvēja jaunie matroži — aviācijas maršala Borzova vārdā nosauktās 72. Gvardes aviācijas aviobāzes gvarde, kas tikai gatavojās dot karavīra zvērestu.
Ceremoniju komandēja Baltijas flotes jūras aviācijas priekšnieks pulkvedis Andrejs Kosterins.
Svētki Čerņahovskā
Šodien Baltijas flotes jūras aviācija bāzējas Čerņahovskas lidlaukā. Tas ir pagaidu izvietošanas variants, kamēr notiek lidlauka rekonstrukcija Čkalovskā.
16.jūlijā agri no rīta veterānus atveda uz Čerņahovsku ar autobusiem, tur jau pilnā sparā ritēja gatavošanās paraugdemonstrējumiem. Šķiet, visi nelielas pilsētas iedzīvotāji bija sapulcējušies svētkos.
Aviobāzes personālsastāvs jau izkārtojās lidlaukā. Pulksten 11.00 štāba priekšnieks ziņoja Jūras aviācijas priekšniekam pulkvedim Andrejam Kosterinam, ka aviobāze ir gatava pasākumam. Tika nolasīta svētku pavēle par labāko karavīru apbalvošanu, kam tika pasniegtas dāvanas.
"Tagad lūdzu visus pasmaidīt!" — teica pulkvedis Kosterins oficiālās daļas noslēgumā.
Orķestris nospēlēja "Flagmaņa maršu", personālsastāvs soļoja svinīgā maršā. Pēc tā sekoja aviācijas dziesmu popūrijs.
Spārni virs Baltijas
Demonstrācijas lidojumi sākās ar transporta lidmašīnas An-26 pacelšanos gaisā. Tai debesīs sekoja triecienlidmašīnas Su-24 un iznīcinātāji Su-27P.
Gaisā pacēlās jūras helikopteri Ka-27pl un Ka-27- PS, pēc tam parādījās kaujas helikopteri Mi-24 un Mi-8. Helikopteri Ka-27 demonstrēja cilvēku glābšanas elementus, ārsta nolaišanos pie cietušā un divu cilvēku pacelšanu. Kaujas helikopteri demonstrēja, kā tiek īstenoti uzbrukumi sauszemes mērķiem un sauszemes karaspēka atbalsts.
Su —27 iznīcinātāji izpildīja augstākās pilotāžas figūras, ar virsskaņas ātrumu izlaida zenīta raķešu infrasarkanas lamatas. Paraugdemonstrējumu noslēgumā gaisā parādījās 12 gaisa desantnieki.
Noslēgumā, par lielu prieku bērniem, tika dota atļauja apskatīt aviācijas tehniku uz zemes.