RĪGA, 21. aprīlis — Sputnik, Marina Petrova. 20. aprīlī "Maskavas namā" notika programmas "Maskavas mēra stipendija" padomes sēde, kurā tika apspriesti 2015./16. mācību gada ziemas sesijas rezultāti. Programma tiek īstenota Maskavas valdības Ārējo ekonomisko un starptautisko sakaru departamenta aizbildniecībā.
Stipendija tika nodibināta 1996. gadā Igaunijā. Uz to varēja pretendēt vietējo augstskolu studenti, kas mācījās krievu valodā. Pec gada programmai pievienojās arī Latvija un Lietuva. Pašlaik programma tiek īstenota septiņās valstīs: Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Armēnijā, Azerbaidžānā, Moldovā un Piedņestras Republikā.
Latvija – pirmajā vietā
Pēcpadomju valstīs noteiktas dažādas kvotas. Baltijas valstīm atvēlēta 181 stipendija, Azerbaidžānai – 22, Armēnijai – 15 un pa 11 stipendijām Moldovai un Piedņestras Republikai. Kopā – 240 stipendijas.
Lielākais stipendiātu skaits ir Latvijā – 62 cilvēki. Tiesa, šis rezultāts ir vērā ņemams arī tāpēc, ka Igaunijā un Lietuvā šis skaits pastāvīgi samazinās. "Šajās valstīs Krievijas līdztautieši, krievvalodīgie ir nonākuši smagā situācijā," – Sputnik pastāstīja kompānijas "Meždunarodnoje konsaltingovoje agentstvo" ģenerāldirektore Nelija Kedrova.
"Lietuvā un Igaunijā pašlaik kvota netiek izmantota pilnībā – valstīs tiek slēgtas daudzas studiju programmas krievu valodā, turklāt stipendiātu atlase ir ļoti stingra. Tiek izraudzīti tikai teicamnieki katedrās, kurās studijas norit tikai krievu valodā. Apmācības krievu valodā valstī samazinās, taču esmu parliecināta, ka tā ir īslaicīga parādība," — viņa norādīja.
"Gribētos uzsvērt, ka studenti, kas saņēmuši stipendiju saskaņā ar ziemas sesijas rezultātiem, patiešām ir lieliski. Tā ir ļoti laba un aktīva jaunā paaudze," – piebilda Nelija Kedrova.
Programmas "Maskavas mēra stipendija" programmas stipendiātu apbalvošanas svinīgā ceremonija
Kā tiek izraudzīti teicamnieki
Prasības stipendiātiem ir stingras. Pirmkārt, stipendijai tiek izvirzīti studenti, kas mācās krievu valodā, taču šādu programmu Latvijā nav daudz. Programmā piedalās tādas augstskolas, kā Baltijas Starptautiskā akadēmija, Transporta un sakaru institūts, Latvijas universitāte, Daugavpils universitāte, Informācijas sistēmu menedžmenta institūts, Latvijas Mūzikas akadēmija u.c.
Tiesa, organizatori ir gatavi pieļaut arī dažus izņēmumus. "Viens no mūsu aizbildņiem ir Paula Stradiņa universitātes un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentu kurators. Protams, šajās augstskolās studijas norit latviešu valodā.
Taču, ņemot vērā to, ka viņi ir krievu tautas instrumentu orķestra "Slāvi" solisti un popularizē krievu kultūru, mēs šo kritēriju ņēmām vērā ar atlaidēm," – Sputnik pastāstīja programmas koordinators Latvijā Viktors Guščins.
"Diemžēl, gandrīz visi mūsu stipendiāti nāk no nepilnām ģimenēm, tomēr viņi labi mācās un izrāda sabiedrisko aktivitāti," – viņš turpināja.
Galvenais kritērijs ir teicamas sekmes mācībās. "Pirms diviem gadiem mēs atzīmēm piešķīrām mazāk vērības. Tolaik mēs galvenokārt vērtējām studenta materiālo stāvokli un sabiedrisko aktivitāti, taču pēdējā sēdē nolēmām, ka sekmes tomēr ir svarīgākas, un studenti, kas sesijā saņēmuši septiņu baļļu vērtējumu, uz Maskavas mēra stipendiju pretendēt nevar," – piebilda programmas koordinators.
Cerības un bažas
Komisija ik semestri pārbauda sekmes, un stipendija tiek izmaksāta reizi semestrī. Tās summa katru reizi mainās, jo tā tiek pārskaitīta rubļos, un Krievijas valūtas kurss pēdējā laikā ne vienmēr ir īpaši izdevīgs studentiem no eirozonas. Stipendijas summa ir nemainīga – 13 500 rubļi.
Tiesa, dažkārt studenti atsakās pat no šīs naudas, stāstīja Viktors Guščins."Kāda meitene pēc vecāku padoma atteicās iesniegt mums dokumentus. Vecāki viņai paskaidroja, ka pašreizējos apstākļos varas iestādes varētu Maskavas valdības stipendiju uztvert kā kaut ko Latvijas valstij naidīgu," – viņš atcerējās.
Šādu viedokli sabiedriskais darbinieks uzskata par kļūdainu.
Taču pagaidām 62 stipendiāti saņēma diplomus un nozīmītes ar Maskavas simboliku "Maskavas mēra stipendiāts", kā arī Maskavas bankas personiskās kartes.