05:55 13 Maijs 2021
Tiešraide
  • RUB89.4671
  • USD1.2118
  • RUB89.8963
Pasaulē
Saņemt īso saiti
18

Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība OPCW uzaicinājusi organizācijas Tehniskā sekretariāta ekspertus ierasties Krievijā un strādāt kopā ar speciālistiem no Maskavas.

RĪGA, 2. oktobrisSputnikKrievija uzaicinājusi Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) ekspertus kopīgiem spēkiem izmeklēt incidentu ar Alekseju Navaļniju, informēja Ārlietu ministrija oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

Maskava izteikusi šādu ierosinājumu, ņemot vērā blogera "saindēšanas" versiju tiražēšanu – pie šī scenārija pieturas Vācija un tās sabiedrotie NATO.

Resora vietnē publicētā informācija liecina, ka Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība OPCW uzaicinājusi organizācijas Tehniskā sekretariāta ekspertus ierasties Krievijā un strādāt kopā ar speciālistiem no Maskavas, vēsta RIA Novosti.

"Sagaidām, ka mūsu piedāvājums tiks uztverts pozitīvi," atzīmēts komentārā. Ārlietu ministrija uzskata, ka šāda sadarbība nepieciešama, lai "noskaidrotu visai daudznozīmīgos notikumu apstākļus".

Incidents ar Navaļniju

Krievijas Korupcijas apkarošanas fonda dibinātājs Aleksejs Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņam kļuva slikti lidmašīnā. Divas dienas vēlāk Navaļnijs tika pārvests uz Vāciju. Atsaucoties uz kara mediķiem, Vācijas valdība, paziņoja, ka Krievijas valstspiederīgais it kā saindēts ar vielu no kaujas vielu grupas "Novičok". Maskava nosūtīja pieprasījumu ar lūgumu sniegt sīkāku informāciju par Berlīnes laboratorijas analīžu rezultātiem, un atgādināja: saskaņā ar izmeklējumiem, kas veikti Krievijā, nekādas indes pacienta urīnā un asinīs netika atrastas.

Vācijas Ministru kabinets pastāstīja, ka vācu ekspertu slēdzienus apstiprinājušas laboratorijas Zviedrijā un Francijā, paralēli pēc Berlīnes pieprasījuma izmeklēšanu sākusi OPCW.

Kremlis paziņoja, ka Berlīne nav informējusi Maskavu par saviem slēdzieniem, bet ĀM uzsvēra: Krievija gaida Vācijas atbildi uz oficiālo pieprasījumu.

Jau Navaļnija hospitalizācijas dienā pārbaudes sāka prokuratūra un policija. Krievijas vēstniecība Vācijā norādīja, ka gaida no Vācijas varasiestādēm operatīvu atbildi uz Ģenerālprokuratūras pieprasījumu par tiesiskās palīdzības sniegšanu lietā. Krievija ir ieinteresēta un vēlas noskaidrot situāciju, taču šim nolūkam nepieciešama informācija no Vācijas, kas pagaidām nav saņemta.

Incidentā ar Navaļniju sākta izmeklēšana de facto. Ja tiks fiksēta indīgās vielas esamība, izmeklēšana tiks ierosināta arī de iure.

Zināms, ka Vācijas izlūkdienestam BND bija piekļuve "Novičok" no 90. gadiem. Turklāt tas pētīts aptuveni 20 rietumvalstīs, arī Lielbritānijā, ASV, Zviedrijā un Čehijā.

Krievija saskaņā ar prezidenta dekrētu no 1992. gada pārtraukusi izstrādes ķīmisko ieroču jomā un 2017. gadā likvidēja visus šo vielu krājumus. To apstiprināja OPCW.

Septembra beigās Navaļnijs izrakstīts no stacionāra, viņa stāvoklis ir apmierinošs, ārstējošie speciālisti pieļauj, ka viņs izveseļosies pilnībā. 

Pēc temata

Krievijas pārstāvniecība ES atzīmēja virkni neskaidrību Navaļnija lietā
"Novičok" izstrādātājs vērtē "saindētas" pudeles parādīšanos Navaļnija lietā
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Kremlis sniedza komentārus par Putina un Makrona sarunu par Navaļniju
Tagi:
Navaļnijs, OPCW, Krievija

Galvenie temati