02:14 11 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Pasaulē
Saņemt īso saiti
36

Dažs labs Polijā gribētu pārrakstīt vēsturi tā, it kā Staļina vaina Otrā pasaules kara sakurināšanā butu daudz lielāka nekā Hitlera vaina, atzīmēja vēsturnieks Jurijs Borisjonoks.

RĪGA, 19. jūlijs – Sputnik. Polijas valdība apstiprinājusi, ka nav nosūtījusi ielūgumu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam apmeklēt pasākumus par godu Otrā pasaules kara sākuma 80.gadadienai, atzīmējot, ka ceremonijā piedalīsies, piemēram, ASV prezidents Donalds Tramps un Vācijas kanclere Angela Merkele.

Maskavas valsts universitātes Vēstures fakultātes Dienvidu un rietumu slāvu vēstures katedras docents Jurijs Borsisjonoks radio Sputnik ēterā konstatēja, ka Varšavas attieksme pret Krieviju ir konsekventa, taču loģikas tās darbībās nav.

"Polijas vadība apstiprināja to, kas jau tāpat bija zināms pietiekami labi. Polijas politiskā elite, ko pārstāv partija "Likums un taisnība", konsekventi turpina konfrontāciju ar Maskavu. Acīmredzama ir procesa nepārprotamā spekulatīvā politizācija, tā saglabājas, un diezin vai var teikt, ka kaut kas varētu mainīties. Tādi Varšavas izlēcieni nav logiski izskaidrojami, zaudējusi jēgu arī poļu politiķu tradicionālā izturēšanās līnija – Krievijas "savaldīšana", kas Poliju nekādi neapdraud," paziņoja Borisjonoks.

Pie tam eksperts piebilda, ka Varšavas cerībām uz vēstures pilnīgu izkropļošanu nav lemts piepildīties.

"Nav iespējams pilnībā pārrakstīt vēsturi. Merkeles klātbūtne pasākumā ir apšaubāma – pārraksti vēsturi, kā gribi, taču Polijai 1939.gada 1.septembrī uzbruka Hitlers. Bet Sarkanā armija iegāja Rietumukrainas un Rietumu Baltkrievijas teritorijā 17.septembrī, kad kļuva skaidrs, ka Polijas valdība jau faktiski ir rīcībnespējīga," atgādināja vēsturnieks.

"Domāju, dažs labs Polijā gribētu pārrakstīt vēsturi tā, it kā Staļina vaina Otrā pasaules kara sakurināšanā butu daudz lielāka nekā Hitlera vaina. Taču pagaidām tas neizdodas," atzīmēja vēsturnieks.

Varšava plāno 2019.gada septembrī organizēt pasākumus par godu Otrā pasaules kara sākuma 80.gadadienai tagadējo "sabiedroto un partneru" tikšanās formātā no ES un NATO dalībvalstīm. Krievijas Ārlietu ministrija pie tam atgādināja, ka ar tamlīdzīgiem pasākumiem bez Maskavas Polija tikai falsificē kara hroniku un ignorē vēsturisko loģiku.

Otrais pasaules karš sākās 1939.gada 1.septembrī ar Vācijas uzbrukumu Polijai. Vēlāk daļa Polijas teritorijas nonāca Vācijas, daļa – Padomju Savienības rīcībā.

Борисенок рассказал, как Польша спекулирует на годовщине начала Второй мировой войны

Pēc temata

"Sitiens zem jostasvietas". Poļu žurnālists nokauninājis prezidentu
Mūsu pienākums ir godināt padomju karavīru varoņdarbu: vēstniecība atbildēja Latvijas ĀM
Politiķis: Vašingtona nobijusies no cilvēkiem ar veterānu portretiem
Polija pieprasa no Vācijas gigantisku summu par kaitējumu Otrā pasaules kara rezultātā

Galvenie temati