10:29 12 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Pasaulē
Saņemt īso saiti
59

Eiropas līderi nosūtījuši apsveikumus Ukrainas jaunievēlētajam prezidentam Vladimiram Zeļenskim un apsolījuši Kijevai atbalstu, ja tā turpinās reformas un cīņu ar korupciju.

RĪGA, 24. aprīlis — Sputnik. Brisele ieturēti sveica Vladimiru Zeļenski ar uzvaru prezidenta vēlēšanās un Ukrainas tautu ar to, ka tā izturējusi pārbaudījumu par uzticību demokrātijai. Taču ES nekavējoties atgādināja Kijevai par tās finansiālajām un politiskajām problēmām, korupciju un nepieciešamību turpināt reformas, portālā Sputnik Igaunija pastāstīja Aleksejs Toms.

Iepriekš vēstīts, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins atturējies no oficiāla apsveikuma līdz Zeļenska oficiālajai inaugurācijai. Maskava nosodīja arī Kijevas lēmumu liegt iespēju piedalīties vēlēšanās Krievijā dzīvojošajiem Ukrainas pilsoņiem.

Eiropas Komisijas oficiālā apsveikuma vēstule, tās prezidenta Žana Kloda Junkera personīgais vēstījums, kā arī EP priekšsēdētāja Donalda Tuska publikācija Twitter tīklā paredzēti, lai paustu atbalstu Ukrainas tautas izvēlei, kas demonstrējusi "uzticību demokrātijai un likuma virsvadības principam" par spīti sarežģītajiem apstākļiem, un tās jaunajam prezidentam.

Taču Briseles vēstulē jau trešajā rindkopā atzīts, cik liels darba apjoms gaida Vladimiru Zeļenski, lai arī "daudz kas jau ir paveikts", bet nākamajā rindkopa pieminēta korupcija un "reformas enerģētikas sektorā", ar ko, iespējams, domāta, piemēram, tirgus cenu ieviešana dabas gāzei.

Zīlēšana PrivatBank un Kolomoiska "biezumos"

Komentētāji Eiropā atzīmē, ka jaunais Ukrainas līderis teicis daudz mazāk par ukraiņu vēlmi iestāties ES un NATO, lai arī nepārprotami paudis savu prorietumniecisko viedokli un – pats galvenais – gatavību turpināt valsts parādu nomaksu un reformu īstenošanu pēc Eiropas Savienības scenārija.

Donbasā
© Sputnik / Валерий Мельников

Vienlaikus savienības valstīs, ko samulsinājusi jaunā Kijevas līdera aktiera karjera, visi gaida, kā Zeļenskis rīkosies situācijā ar PrivatBank, ko iepriekšējā Kijevas administrācija atņēma Ukrainas oligarham Igoram Kolomoiskim un nacionalizēja 2016. gadā.

Ja viņš atdos banku oligarham, spriež komentētāji, tas nozīmēs, ka biznesmenis viņu tomēr kontrolē, ja neatdos, iespējams, viņš ir vairāk vai mazāk patstāvīgs, un vēlēšanas Ukrainā nekļūs par komēdijas seriāla turpinājumu Kolomoiska telekanālā. Eiropas Savienība ir praktiska un plāno personīgi iepazīties ar Ukrainas jauno prezidentu – viņš saņēmis ielūgumus apmeklēt vairākas Eiropas pilsētas, ieskaitot Briseli un Berlīni.

Pēc temata

Ukrainas parlamentā informē par vācu un ukraiņu deputātu konfliktu EPPA Krievijas dēļ
Ukrainas prezidenta kandidāts pārrunājis gāzes tranzītu ar Krievijas premjerministru
Kijeva jūk pa šuvēm: kas gaida Ukrainu bez draudzības ar Krieviju
Krievija uzvarējusi Ukrainu strīdā PTO par kravu tranzītu. Radīts precedents
Krievijas Federācijas padome novēlēja Zeļenskim kļūt par suverēnās Ukrainas prezidentu

Galvenie temati