14:36 11 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Pasaulē
Saņemt īso saiti
16

Irānas atomenerģijas organizācijas vadītājs Ali Akbars Salehi decembra sākumā paziņoja, ka Irāna cerēja, ka ES speciālais finanšu mehānisms ASV sankciju apiešanai pret Teherānu tiks izveidots līdz 2018. gada beigām.

RĪGA, 6. janvāris – Sputnik. Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Bahrams Kasemi uzstājās ar kritiku pret Eiropas Savienību par kavēšanos speciāla finanšu mehānisma izveidošanā ASV sankciju pret Teherānu apiešanai, vēsta RIA Novosti ar atsauci uz Irānas aģentūru IRNA.

Irānas atomenerģijas organizācijas vadītājs Ali Akbars Salehi decembra sākumā paziņoja, ka Irāna cerēja, ka ES speciālais finanšu mehānisms ASV sankciju apiešanai pret Teherānu tiks izveidots līdz 2018. gada beigām. Salehi piebilda, ka drīzumā visi ES naftas darījumi ar citām valstīm, kuru izmaksas pārsniegs 300 miljardus eiro, tiks īstenoti tikai eiro, nevis dolāros.

"Islāma Republika (Irāna – red.) neapšaubāmi uzskata Eiropu par atbildīgu finanšu mehānisma neizpildīšanā, kuru dēvē par "SVP" (speciālais finanšu mehānisms – red.)," citē Kasemi vārdus aģentūra.

Tāpat viņš piebilda, ka eiropiešiem kā galvenajiem beneficiāriem ir jādomā par lēmuma sekām, jo šobrīd Irāna ir izpildījusi savas saistības Savstarpējā visaptverošā rīcības plāna (SVRP) ietvaros, taču Teherānas pacietība izsīkst, un ES ir pienācis laiks pieņemt savu stratēģisko lēmumu.

Septembrī Lielbritānija, Vācija, Francija, Ķīna, Krievija un Irāna pēc ministru tikšanās ANO ietvaros savstarpējā paziņojumā pateica, ka ES izveidos finanšu mehānismu norēķinu uzturēšanai ar Irānu pēc ASV sankciju ieviešanas. Eiropas diplomātijas vadītāja Federika Mogerini novembra vidū paziņoja, ka mehānisma veidošanas darbi turpinās un virzās pozitīvi, taču konkrētus termiņus viņa nenosauca.

Irānas ĀM vadītāja vietnieks Abbass Arakči iepriekš paziņoja, Teherāna grasās sniegt ES vairāk laika finanšu mehānisma izveidošanai ASV sankciju apiešanai. Vēlāk diplomātiskais informācijas avots Briselē paziņoja, ka neviena no Eiropas Savienības dalībvalstīm pagaidām nav uzdrošinājusies reģistrēt juridisko personu, uz kura bāzes tiks izveidots speciāls finanšu mehānisms ASV sankciju apiešanai attiecībā pret Irānu.

ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins paziņoja, ka transakcijas, kuras tiks veiktas ES veidotajā finanšu mehānismā, arī kļūs par ASV sankciju mērķi.

ASV prezidents Donalds Tramps maijā paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Irānas kodolprogrammas vienošanās. Tāpat viņš paziņoja par visu sankciju atjaunošanu pret šo valsti, tostarp otršķirīgu sankciju atjaunošanu, jeb sankcijas pret citām valstīm, kuras uztur biznesa attiecības ar Irānu. Septītajā augustā ASV atjaunoja daļu sankciju pret Irānu. Vašingtona paziņoja par mērķi novest Irānas naftas eksportu līdz nullei un aicināja tās pircējus atteikties no šādiem iepirkumiem.

Papildus sankcijas attiecībā pret Irānu, kuras iekļāva naftas eksportu, stājās spēkā 5. novembrī. Taču Vašingtona piešķīra pagaidu izņēmumus naftas sankcijās Ķīnai, Indijai, Itālijai, Grieķijai, Japānai, Dienvidkorejai, Taivānai un Turcijai.

Pēc temata

ASV var bloķēt Krievijas energonesēju eksportu
Gandrīz līdz nullei: Krievija atbrīvojusies no ASV valsts parāda
Trešā pasaules kara rēgs, jeb Kā ASV grauj mieru uz Zemes
Krievija palīdzēs Irānai apiet ASV sankcijas, vēsta mediji

Galvenie temati