19:57 28 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Pasaulē
Saņemt īso saiti
Atvadas angļu stilā (130)
132

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības negatīvi ietekmēs vairākas ekonomikas nozares, tostarp automašīnu rūpniecību un lauksaimniecību vairākās ES valstīs.

RĪGA, 16. novembris – Sputnik. Holandes banka ING publicējusi atskaiti, kurā prognozēja, kā Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (Brexit) ietekmēs Eiropas valstis.

ING rīcībā esošie dati liecina, ka visvairāk cietīs valstis, kuru tirgus veidojas, tostarp – Čehija, Polija un Bulgārija. Finanšu pieplūdums šajās valstīs no Lielbritānijas pēc Brexit var samazināties vairāk nekā par 20%.

Riskam tiek pakļauta autorūpniecība un tekstilrūpniecība, kā arī lauksaimniecība.

Saskaņā ar ziņojumu, aptuveni 170 tūkstoši darba vietu visā Eiropā lauksaimniecībā, zivjrūpniecībā un pārtikas produktu ražošanā ir tieši atkarīgi no Lielbritānijas pieprasījuma.

Piemēram, lauksaimniecības kultūru un pusfabrikātu eksporta apjoms no Polijas uz Lielbritāniju sasniedz aptuveni 1,4 miljardus eiro gadā.

Turklāt Lielbritānija ir viens no lielākajiem automašīnu importētājiem. Tās galvenie tirdzniecības partneri ir Ungārija, Čehija un Rumānija.

Ja Apvienotā Karaliste pametīs ES bez darījuma, tās tirdznieciskās attiecības ar Eiropas valstīm regulēs Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumi. Nākotnē tas var novest pie IKP vidējā līmeņa samazināšanās uz vienu iedzīvotāju, teikts materiālā.

Ziņojumā atzīmēts, ka Brexit var ietekmēt arī migrantus no Austrumeiropas valstīm, kuri apmetušies Lielbritānijā. Piemēram, poļi, domājams, saņems pastāvīgo iedzīvotāju statusu Apvienotajā Katalistē. Taču, iespējams, tas neattieksies uz Rumānijas pilsoņiem, jo tā, atšķirībā no Polijas, guvusi piekļuvi britu darba tirgū tikai 2014. Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības 2019. gada 29. martā.

Eksperti vērtē, ka situācijā, ja puses nenonāks pie vienošanās, tuvākajā nākotnē tas var novest pie nopietnām ekonomiskajām sekām.

Temats:
Atvadas angļu stilā (130)

Pēc temata

Aptauja: 60% britu vēlas saglabāt ES pilsonību pēc Brexit
Lielbritānijas valdība apstiprinājusi vienošanos par Brexit noteikumiem
Brexit dēļ Eiropas bankas izvedušas no Lielbritānijas 350 miljardus eiro

Galvenie temati