12:33 25 Februāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2146
  • RUB89.4919
Pasaulē
Saņemt īso saiti
15

Eiropa netic Saūda Arābijas vadības pretrunīgajiem skaidrojumiem par opozicionārā žurnālista Džamala Hašogi nāves iemesliem.

RĪGA, 22. oktobris — Sputnik. Eiropas Savienības vadošās valstis – Lielbritānija, Vācija un Francija asi nosodīja Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavību un pieprasīja no Saūda Arābijas paskaidrojumus par traģēdiju, vēsta Sputnik Igaunija.

Informāciju par to sniedza aģentūra RIA Novosti, atzīmējot, ka valstis nākušas klajā ar kopīgu paziņojumu.

Участник акции протеста с портретом саудовского журналиста Джамаля Хашукджи у здания консульства Саудовской Аравии в Стамбуле, Турция
© AFP 2019 / OZAN KOSE
Protesta akcijas dalībnieks ar žurnālista Džamala Hašogi fotogrāfiju pie Saūda Arābijas konsulāta Stambulā, Turcijā.

"Vairākas dienas valdīja bažas par to, ka Džamals Hašogi nežēlīgi nogalināts Saūda Arābijas ģenerālkonsulāta ēkā Stambulā, taču slepkavības apstiprinājums tik un tā rada šoku. Nekas nevar attaisnot slepkavību, un mēs to asi nosodām," – teikts paziņojumā.

Valstis pieprasīja no Saūda Arābijas veikt maksimāli pārskatāmu izmeklēšanu.

"Mēs sniegsim savu galīgo slēdzienu, ņemot vērā to, cik lielā mērā pelnīs uzticību saņemtie paskaidrojumi par notikušo," – dokumentu citēja RIA Novosti.

Uzsvērts, ka vārda brīvība un mediju brīvība ir prioritāte, un žurnālistu slepkavība jebkādos apstākļos nav pieņemama un rada dziļas bažas. Lielbritānija, Francija un Vācija izteica līdzjūtību bojāgājušā žurnālista tuviniekiem.

Saūda Arābijas valdības baismīgais noziegums

Saūda Arābijas žurnālists Džamals Hašogi bija valsts kroņprinča Mohammada bin Salmana pretinieks, turklāt kritizēja Saūda Arābijas valdību. No 2017. gada Hašogi dzīvoja ASV un strādāja avīzē The Washington Post.

Viņš pazuda Turcijā šī gada 2. oktobrī pēc tam, kad iegāja Saūda Arābijas ģenerālkonsulāta ēkā Stambulā.

Iepriekš Saūda Arābijas varasiestādes apgalvoja, ka Hašogi esot pazudis pēc vizītes konsulātā, un misija sadarbojas ar Turcijas varasiestādēm, lai noskaidrotu viņa pazušanas apstākļus. Tomēr Turcijas prezidents Tajips Erdogans paziņoja, ka Saūda Arābijai ir jāpierāda, ka tā nav vainojama par žurnālista pazušanu un paskaidrojumi šajā situācijā nav pārliecinoši.

Turcijas varasiestādes informēja, ka to rīcībā nonākuši Saūda Arābijas vainas pierādījumi, kas apliecina: žurnālists ir spīdzināts un nogalināts. Turcijas valdības spiediena rezultātā Saūda Arābija 20. oktobrī atzina, ka žurnālists patiešām nogalināts konsulāta ēkā Stambulā, taču tas noticis nejauša konflikta rezultātā.

ASV prezidents Donalds Tramps Saūda Arābijas atzīšanos novērtēja pretrunīgi – žurnālista nāvi viņš nosauca par nepieņemamu, taču Rijādas paskaidrojumus – par "uzticības vērtiem".

Pēc temata

Kā Latvijas ĀM "aizcirtusi durvis" žurnālistei, kas atklājusi nepatīkamas lietas
No Latvijas deportētais žurnālists: ja valdība baidās no rakstiem, tas ir smieklīgi
Krievijas ĀM komentēja NewsBalt žurnālista incidentu Latvijā
Bojāgājušie žurnālisti CĀR novirzījušies no maršruta par 23 kilometriem
Žurnālists Grems Filipss aizturēts pie Gruzijas vēstniecības Lielbritānijā
Tagi:
Saūda Arābija, slepkavība, žurnālists, Francija, Vācija, Lielbritānija

Galvenie temati