00:17 26 Novembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Pasaulē
Saņemt īso saiti
72

Pēc aukstā kara beigām pamatus jaunai Krievijas un ASV konfrontācijai licis Savienoto Valstu prezidents Bils Klintons, raksta National Interest.

RĪGA, 24. jūnijs — Sputnik. NATO paplašināšanās uz austrumiem kļuvusi par ASV politikas "liktenīgo kļūdu" attiecībās ar Krieviju periodā pēc aukstā kara beigām, vēsta militārais analītiķis Deivs Madžumars savā rakstā izdevumā The National Interest, ziņo Sputnik Lietuva.

Pēc The National Interest eksperta domām, rietumu bloka ekspansijas politika ievērojami pasliktinājusi Maskavas un Vašingtonas attiecības.

Savā materiālā autors atgādināja amerikāņu diplomāta Frosta Kennana teikto, kurš tiek uzskatīts par vienu no autoritatīvākajiem speciālistiem Padomju Savienības jautājumos. Jau 90. gadu sākumā viņš nosodīja ASV prezidenta Bila Klintona administrācijas lēmumu uzņemt NATO jaunus locekļus.

Kennans uzskatīja, ka NATO paplašināšanās neizbēgami "sēs naida sēklas" starp Krieviju un ASV, provocēs rietumiem naidīgu noskaņojumu Krievijas sabiedrībā un novedīs pie aukstā kara atdzimšanas.

Madžumars savā rakstā atzīmēja, ka Kennanam bijusi taisnība.

"Baltajam namam izdevās paplašināt NATO, taču neizdevās integrēt Krieviju jaunajā transatlantiskās drošības struktūrā," — atzīmēja NI autors.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs
© Sputnik / Григорий Сысоев

Eksperts atgādināja, ka, pēc rietumvalstu līderu domām, Krievijas attieksme pret viņiem būs labvēlīga, taču tā uz ASV un ES darbībām skatījās pavisam no cita viedokļa, pateicoties savam "reālistiskajam pasaules uzskatam". Krievija saskatīja draudus NATO paplašināšanās plānos 1999. gadā, kad Rietumi sāka intervenci Kosovā.

Tātad pamatus konfrontācijai ar Maskavu licis Bils Klintons, bet Džordžs Bušs, jaunākais to vēl padziļinājis, raksta NI autors.

Raksts pilnā apjomā publicēts portālā InoSMI.    

Pēc temata

Kodolkarš ģenerāļa Klauzevica acīs
Frankfurter Allgemeine Zeitung: pasaulē rit atklāts tehnoloģiskais aukstais karš
Baltijas valstis – mazā un vidējā darbības rādiusa ieročnesēji
NATO ģenerālsekretārs paskaidrojis, kāpēc Putins ne reizi nav ticies ar viņu

Galvenie temati