04:22 28 Janvāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2114
  • RUB91.7258
Pasaulē
Saņemt īso saiti
32

Ukrainas normatīvajos aktos noteikts, ka padomju varas simboli nevar atrasties publiskās vietās. Ļvovas varasiestādes nevar pieņemt lēmumu, kā rīkoties ar Slavas Monumentu un vērsušās pēc padoma pie Igaunijas.

RĪGA, 12. oktobris — Sputnik. Ukraina lūgusi Igaunija dalīties pieredzē padomju karavīriem veltīto pieminekļu pārcelšanas jautājumos, stāsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz ERR.

Lūgumu Igaunijas vēstniekam Ukrainā Gertam Antsam izteicis Ļvovas mērs Andrejs Sadovojs.

Viņš uzskata, ka Ļvovai varētu noderēt pieredze, ko Igaunija guva, veicot Bronzas karavīra pārcelšanu no Tallinas centra uz Karavīru kapiem 2007. gadā.

Grūtības Ļvovas vadībai sagādājis milzīgais padomju Slavas Monuments. Pieminekļa centrālo daļu veido 30 metrus augsta kolonna, kurai līdzās izvietota skulptūru kompozīcija "Dzimtene svētī Karavīru". Uz bareljefiem attēloti padomju matroži, lidotāji, kājnieki un tankisti.

Savulaik memoriāls izpelnījies prestižas PSRS prēmijas, taču tagad tas jānogādā prom no acīm — saskaņā ar Ukrainas likumiem, padomju varas simboli nevar atrasties publiskās vietās. Ļvovas pilsētas vadība uzskata, ka iespēju saglabāt pieminekli sniegtu muzeja statusa piešķiršana monumentam, tāpēc tika pieņemts lēmums vērsties pie Igaunijas, kas varētu dalīties pieredzē par Otrajā pasaules karā kritušajiem veltītā pieminekļa (Bronzas karavīra) demontāžu un pārnešanu 2007. gadā.

"Bronzas nakts" Igaunijā

Ukrainas vēlme apgūt šajā jautājumā Igaunijas pieredzi šķiet dīvaina, ņemot vērā to, pie kādām sekām Igaunijas sabiedrībā noveda pieminekļa demontāža, kam ir liela vērtība krievvalodīgo acīs.

2007. gada 26. aprīlī Igaunijas varasiestādes demontēja un pārcēla pieminekli līdz ar tā pakājē apglabāto padomju karavīru mirstīgajām atliekām no Tallinas centra uz Karavīru kapiem. Šis lēmums izraisīja masu nekārtības — tā pretinieki izgāja ielās Tallinā un citās valsts pilsētās. Protestu dalībnieki tika izklīdināti, izmantojot teleskopiskās nūjas, gumijas lodes, asaru gāzi un gaismas-trokšņa granātas.

Antifašistiskās manifestācijas izklīdināšanas laikā ar naža dūrienu krūtīs tika ievainots Igaunijā dzīvojošais Krievijas pilsonis Dmitrijs Gaņins. Naktī viņš slimnīcā mira. Traumas guva 57 cilvēki.

Pēc temata

Skolā Igaunijā uzstādīts SS virsnieka krūšutēls
Tallinā vandālis apzīmējis "Bronzas kareivja" godasardzes uzņēmumus
Nesodītais noziegums: Bronzas nakts Tallinā
Igauņu antifašists: grūti komentēt Kaljulaidas melus

Galvenie temati