19:41 01 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Pasaulē
Saņemt īso saiti
37

Lielākā daļa Ungārijas iedzīvotāju uzskata, ka atomenerģētika sekmēs drošu valsts apgādi ar elektronerģiju. Aptaujas rezultāti liecina: pēc valsts iedzīvotāju domām, projekts mazinās Ungārijas atkarību no citām valstīm enerģētiskas jomā.

RĪGA, 28.augusts — Sputnik. Ungārijas AES "Pakš" jauno energobloku būvprojektā, kurā valsts sadarbojas ar Krievijas ("Pakš 2"), sākusies jauna fāze — aktīva gatavošanās būvdarbiem. Gaidāms, ka pirmie darbi būvlaukumā sāksies 2018.gadā. Budapeštā projektu sauc par Krievijas un Ungārijas sadarbības paraugdemonstrējumu, vēsta RIA Novosti.

Šobrīd AES "Pakš" tiek ekspluatēti 1974.-1987.gadā ar PSRS atbalstu uzbūvētie četri energobloki. Tie izstrādā vairāk kā 40% no visas Ungārijā ražotās elektroenerģijas. Šī stacija ir viena no visdrošākajām un izturīgākajām AES pasaulē.

2014.gada beigās Krievija un Ungārija parakstīja dokumentus par AES "Pakš" piektā un sestā bloku būvniecību ar reaktora aprīkojumiem atbilstoši jaunākajam Krievijas projektam VVER-1200, kas atbilst mūsdienīgākajiem, tā saucamajiem postfukusimas drošības un izturības standartiem. "Pakš 2" projekta realizēšanai Krievija piešķirs Ungārijai valsts kredītu līdz 10 miljardu eiro apmērā, savukārt kopējās darbu izmaksas sastāda 12,5 miljardus eiro.

Līgumu par projektu "Pakš 2" var uzskatīt par progresīvu, savulaik atzīmēja Ungārijas Valsts Sanāksmes (parlamenta) ārlietu komitejas priekšsēdētājs Žolts Nemets.

Krievijas tehnoloģiju izvēle AES "Pakš" jaunajiem blokiem Ungārijā Budapeštai bija acīmredzama, paziņoja jūlijā RIA Novosti pastāvīgais Ungārijas pārstāvis SAEA Karols Dans. Viņš atgādināja, ka Ungārijā jau 40 gadus strādā četri AES "Pakš" bloki.

"Un mūsu pieredze tās ekspluatācijā, neapšaubāmi, ir diezgan pozitīva: ļoti stabila (lelektroenerģijas — red.) piegāde, kuru vērtē kā vienu no efektīvākajām pasaulē," — teica Dans.

Vairums Ungārijas iedzīvotāju atbalsta AES "Pakš" papildināšanu, paziņoja projekta kompānija MVM Paks II. Kā rāda šogad veiktās tautas aptaujas rezultāti, 54% respondentu atbalstīja projektu, 36% iestājās pret, savukārt 10% nevarēja paust noteiktu viedokli (salīdzinājumam jāpiebilst, ka visā pasaulē AES projektu atbalsts jau 50% apmērā tiek uzskatīts par augstu).

Turklāt vairums Ungārijas iedzīvotāju uzskata, ka kodolenerģētika nodrošina nepārtrauktu un drošu valsts elektroapgādi. Savukārt divas trešdaļas aptaujāto ir pārliecināti, ka jauno kodola energobloku būvniecība ļaus samazināt Ungārijas enerģētisko atkarību no citām valstīm.

Pēc temata

Krievija vairs nebūs labsirdīga: tās kaimiņus gaida drūma nākotne
Lukašenko ieteicis Baltijas valstīm kopīgi izmantot BelAES
"Tianžas 2" AES reaktorā Beļģijā konstatēts liels skaits plaisu
Baltijas atomkaislības: izdzīvošana vai ekonomika

Galvenie temati