22:18 22 Oktobris 2018
Tiešraide
 • USD1.1494
 • RUB75.0427
Saule. Foto no arhīva

Zinātnieki konstatējuši lielu Saules plankumu

© Foto: pixabay
Pasaulē
Saņemt īso saiti
37

Zinātnieki norāda, ka plankuma izmēri pārsniedz mūsu planētu, lai arī video ierakstā tas izskatās pavisam neliels.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. Kosmiskā aģentūra NASA publicējusi YouTube lielu plankumu uz Saules virsmas — tas pakāpeniski kļūst redzams uz Zemes, planētai griežoties ap Sauli, informē Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

Kadrus saņēmusi NASA Saules dinamijas observatorija (Solar Dynamics Observatory) laikā no 5. līdz 11. jūlijam. Lai arī video ierakstā plankums izskatās neliels, tā izmēri pārsniedz mūsu planētu, uzsvēra zinātnieki. Tas ir pirmais plankums, kas parādījies Saules redzamajā daļā divu dienu laikā.

Mazinoties Saules aktivitātei, tamlīdzīgas parādības vērojamas retāk nekā parasti. Dažkārt plankumi var kļūt par uzliesmojumu iemeslu, taču pagaidām šādu parādību prognozēt būtu pāragri, atzīst NASA.

Vērojami secīgi Saules aktivitātes pieauguma un samazināšanās periodi, kas nomainās aptuveni ik pēc 11 gadiem. Aktivitātes pieauguma periodā Saules uzliesmojumi vērojami daudz biežāk, parādās "koronālie caurumi" — apgabali, kuros Saues vēja ātrums ir lielāks, — un plazmas izvirdumi, kuru rezultātā uz Zemes vērojamas magnētiskās vētras.

Par galveno Saules aktivitātes līmeņa rādītāju tiek uzskatīts plankumu skaits. Aktivitātes periodā parādās biežāk un samazinās bezvēja periodos. 

Pēc temata

NASA publicējusi Saturna pavadoņa attēlus
NASA zinātnieki atraduši trīs dzīvībai piemērotas planētas

Galvenie temati

 • IKEA veikala atklāšana Rīgā

  Jau tuvākajos mēnešos Latvijas iedzīvotājiem radīsies iespēja pasūtīt internetā zviedru kompānijas IKEA preces.

  8
 • Vakcinācija

  Vakcīnu skaits ir pietiekams bērniem un steidzamajām injekcijām cilvēkiem, kuri saskārušies ar slimniekiem, taču plānveida vakcīnas pieaugušajiem nāksies atlikt.

  4
 • Krievijas Raķešu un artilērijas zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis Konstantins Sivkovs

  Rietumi tic, ka Krievijā drīz sāksies "krāsainā" revolūcija un, aizbildinoties ar humāno operāciju, būs iespējams sākt dabas resursiem bagātās valsts okupāciju, uzskata Krievijas Raķešu un artilērijas zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis Konstantins Sivkovs.

  46