07:43 11 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.1888
  • RUB91.8152
Pasaulē
Saņemt īso saiti
118

Aisbergs A23A neapdraud kuģniecību, taču tā kušana varētu ilgt gadu desmitiem.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. Gigantiska aisberga atšķelšanās no ledāja Larsens C Antarktīdā notikusi Dienvidu okeāna sasilšanas rezultātā — izskalots šelfa ledājs dibenā, pavēstīja Vispasaules savvaļas dabas fonda (WWF) Krievijas klimatiskās programmas vadītājs Aleksejs Kokorins.

Pingvīns. Foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Daļa no Larsena ledāja — viena no lielākajiem šelfa ledājiem Antarktīdā — atšķēlusies, veidojot lielāko leduskalnu vērojumu vēsturē. Aisbergs, kam piešķirts nosaukums "A23A", ir 44 jūras jūdzes garš un 40 jūras jūdzes plats (tā platība sasniedz 5,8 tūkstošus kvadrātkilometru).

"Aisbergs atšķēlies no šelfa ledāja. No dibena to izskaloja sasilušais ūdens," — Kokorina teikto citēja Sputnik Baltkrievija.

Speciālisti informē, ka aisbergs A23A neapdraud kuģniecību, taču tā kušana varētu ilgt gadu desmitiem. Pie tam daži speciālisti pauž viedokli, ka tas varētu sašķelties vairākās daļās.

​Gigantiskās plaisas rašanās Larsena C ledājā tika fiksēta 2016. gada decembrī — tā bija 112 kilometrus gara un aptuveni 100 metrus plata. Šī gada jūlijā plaisas garums sasniedza 200 kilometrus.

Pēc temata

Baikāls var izzust tāpat kā Arāla jūra
ANO ģenerālsekretārs: Arāla jūra – cilvēka graujošo darbību simbols
Eksperts: izmeši atmosfērā ASV ieņem otro vietu pasaulē – pēc Ķīnas

Galvenie temati