10:49 15 Maijs 2021
Tiešraide
  • RUB89.4671
  • USD1.2123
  • RUB89.6216
Politika
Saņemt īso saiti
79

Kā mainījusies politiskās brīvības nozīme Latvijas sabiedrības acīs pēdējo divdesmit gadu laikā.

RĪGA, 5. februāris — Sputnik. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nav gatavi samierināties pat ar nelieliem politisko brīvību ierobežojumiem ekonomiskā stāvokļa uzlabošanas labad. Tādi ir sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS aptaujas rezultāti.

Ziņas par aptaujas rezultātiem savā lapā Twitter publicēja centra direktors Arnis Kaktiņš

"Izskatās, ka lēnām un pamazām augot iedzīvotāju labklājībai, arvien augstāk tiek novērtētas politiskās brīvības. Ja pirms 20 gadiem ~ 43% uzskatīja, ka "brīvība būtu maināma pret desu", tad patlaban tādi ir vairs tikai 31%. Patlaban vairāk kā puse (55%) šādai tēzei iebilstu," uzskata Arnis Kaktiņš.

​Patiešām, publicētajā grafikā novērojama zināma tendence – pamazām samazinās respondentu skaits, kuri gatavi piekrist politisko brīvību ierobežošanai labklājības celšanas labad. Augstāko rādītāju šī grupa sasniedza 2003. un 2010. gadā (45%), bet no 2012. viņu skaits nav pārsniedzis 39%.

Pakāpeniski aizvien lielāks skaits respondentu negatīvi vērtē brīvības maiņu pret desu. Viņu skaits vismazākais bija 2004. un 2006. gadā, bet pēdējos gados šādu viedokli pauž vismaz puse respondentu.

Patlaban Latvijas valdība ierobežo iedzīvotāju brīvības ne viņu labklājības, bet gan sabiedriskās veselības labad. Ārkārtējās situācijas režīmu līdz ar veselu virkni aizliegumu lemts pagarināt vismaz līdz 6. aprīlim. Tiesa, saslimstība joprojām ir augsta, tāpēc nav zināms, vai ierobežojumus atcels vismaz aprīļa sākumā. Toties pieaug sūdzību skaits tiesā par pandēmijas mazināšanai ieviestajiem ierobežojumiem.


Pēc temata

Brīvību vai desu: ko izvēlēsies Latvijas iedzīvotāji
"Neatkarīgie žurnālisti" ar Sorosa naudu vieš demokrātiju Latvijā
Demokrātija Latvijā nav priekš visiem: latvieši ar to ir daudz apmierinātāki, nekā krievi
Levits atzinis: Latvijā pietrūkst demokrātijas, un iedzīvotājiem nāksies piemaksāt
Tagi:
aptauja, iedzīvotāji, Latvija

Galvenie temati