04:23 11 Maijs 2021
Tiešraide
  • RUB89.4671
  • RUB90.0154
  • USD1.2169
Politika
Saņemt īso saiti
Baltkrievijas būt vai nebūt (94)
33

Baltijas valstis aizliegs iebraukšanu virknei Baltkrievijas amatpersonu. Vēlāk, iespējams, sankciju saraksts tiks paplašināts.

RĪGA, 1. septembris — Sputnik. Baltijas valstis izsludinājušas sankcijas pret aptuveni 30 Baltkrievijas amatpersonām. Viņu vidū ir arī valsts prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta Reuters, atsaucoties uz Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu.

Aģentūra vēsta, ka sankciju sarakstā iekļautajām personām tiks aizliegta iebraukšana Baltijas valstīs. Nausēda informēja, ka sankciju saraksts ir pirmais solis, vēlāk tas, iespējams, tiks paplašināts.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā notika prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija informēja, ka jau sesto reizi uzvarējis pašreizējais Baltkrievijas valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko ar 80,1% balsu. Pēc tām valstī sākās opozīcijas protesta akcijas, kas nepiekrita balsošanas rezultātiem. Opozīcija uzskata, ka vēlēšanās uzvarējusi Svetlana Tihanovska, kura saņēma aptuveni 10% balsu.

Pirmajās dienās varasiestādes izkliedēja protesta akcijas. Pret tām tika izmantota asaru gāze, ūdens metēji, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes. Pēc tam akciju izkliedēšana ar vardarbīgām metodēm tika pārtraukta. Oficiālie dati liecina, ka pirmajās dienās aizturēti vairāk nekā 6,7 tūkstoši cilvēku. Valsts IeM informēja, ka nekārtībās cietuši simtiem cilvēku, vairāk nekā 120 likumsargi guvuši ievainojumus, trīs akciju dalībnieki gājuši bojā.

Lietuva
© Sputnik / Денис Кишиневский

ES paziņoja, ka neuzskata prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā par taisnīgām un godīgām, un atteicās atzīt to rezultātus. ES valstu līderi vienojās par individuālo sankciju vēršanu pret Baltkrieviju par vardarbīgu metožu pielietošanu pret demonstrantiem un, kā uzskata ES, par vēlēšanu falsifikāciju. EP saskaņo sarakstu, kurā plānots iekļaut aptuveni 20 augsti stāvošus ierēdņus. ES plāno piešķirt finansiālo atbalstu Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai, neatkarīgajiem medijiem un no varasiestāžu darbinieku darbībām cietušajām personām.

Baltijas valstis saskaņoja savu sarakstu, pret kurā iekļautajām personām vērstas sankcijas. Visaktīvāk strādāja Lietuva, kas piedāvāja plašāku individuālo sankciju sarakstu nekā ES.

Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt (94)

Pēc temata

Minska atteica vizītē Baltijas valstu valdību un ĀM vadītājiem
Lietuvā paziņoja, ka Lukašenko plāns novirzīt kravas kaitēs Minskai
Miljardiem dolāru: eksperts novērtēja Viļņas zaudējumus pēc Baltkrievijas kravu aiziešanas
Lietuvas ārlietu ministrs vīlies par ES sankciju mērogu pret Baltkrieviju
Tagi:
sankcijas, Baltija, Latvija, Aleksandrs Lukašenko

Galvenie temati