07:12 11 Augusts 2020
Tiešraide
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Politika
Saņemt īso saiti
75

Aivars Lembergs pieņēmis lēmumu pamest Ventspils ostas valdi, taču valsts nolēmusi to ņemt savā ziņā, tāpat kā Rīgas ostu – ko var zināt, pret ko ASV Finanšu ministrija vēl vērsīs sankcijas.

RĪGA, 11. decembris — Sputnik. Valsts pārņems savā ziņā Rīgas un Ventspils ostas, paziņojis Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš, vēsta Mixnews.

Lai valsts varētu pārņemt kontroli pār ostām, Satiksmes ministrija gatavo speciālus likuma grozījumus, kas tiks izskatīti valdības ārkārtas sēdē trešdien, 11.decembrī.

"Likuma izmaiņas nepieciešamas, lai pēc ASV Finanšu ministrijas lēmuma no Ventspils ostas darbības tiktu nodalīta persona, pret kuru vērstas sankcijas," paskaidroja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Pamatojot nepieciešamību pārņemt valsts kontrolē arī Rīgas ostu, satiksmes ministrs Tālis Linkaits skaidroja, ka Rīga un Ventspils ir divas lielākās ostas Latvijā, turklāt Rīgā ir zināma ietekme šīm fiziskajām un juridiskajām personām", pret ko vērstas ASV sankcijas.

"Lai novērstu iespēju, ka arī uz Rīgu varētu attiekties jebkāda veida sankcijas vai ierobežojumi, es uzskatu, ka vajadzīgs mūsu proaktīvs solis, lai risinātu vienlaikus gan Rīgas, gan Ventspils ostu pārvaldības jautājumus," apgalvoja satiksmes ministrs.

Iepriekš kļuva zināms, ka tā saucamā globālā Magņitska akta ietvaros ASV Finanšu ministrija ieviesusi sankcijas pret 15 fiziskām personām un 29 kompānijām no Eiropas, Āzijas un Latīņamerikas. Ierobežojošie pasākumi vērsti pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu, Ventspils brīvostu, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa Attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

Latvijas ĀM brīdināja, ka ikviens, kas veiks finansiālus pārskaitījumus šīm personām un organizācijām, arī var tikt iekļauts ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju sarakstos. ĀM pievērsa uzmanību, ka jau noslēgto līgumu izpilde ar ASV OFAC sankcionētām personām var būt apgrūtināta vai neiespējama, kamēr sankcijas ir spēkā.

10.decembrī Aivars Lembergs pameta Ventspils ostas valdes locekļa amatu, lai, pēc viņa vārdiem, neradītu šķēršļus valdes darbībai un nekaitētu ostas konkurētspējai.

Situācijai Ventspils ostā tik veltīta arī valdības sēde vakar. Partijas "Jaunā konservatīvā partija" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe žurnālistiem pazstāstīja, ka JKP plānojusi ierosināt valdībai pārņemt ostas pārvaldi un pārvērst to par valsts uzņēmumu. Šis ierosinājums bija iekļauts arī JKP priekšvēlēšanu programmā.

Iepriekš A.Lembergs paziņoja, ka sankcijas pret viņu iniciējis tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Pēc temata

KF Ģenerālprokuratūra: LR uzņēmumi atmazgājuši naudu Viljama Braudera interesēs
Sandris Točs: vajag nevis atlaist Saeimu, bet gan atcelt sankcijas
ASV Kongress plāno vērst aizsardzības budžetu pret "Ziemeļu straumi 2"
Neatkarības ēna: ES iziet no ASV finanšu sistēmas

Galvenie temati