19:11 27 Novembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Ekonomika
Saņemt īso saiti
21

Latvija nesaņem elektroenerģiju no Baltkrievijas pa tiešu saslēgumu, taču tā var ienākt valstī caur Krieviju, tāpēc valdība nolēmusi pieprasīt Krievijas koncernam elektrības izcelsmes sertifikātus.

RĪGA, 4. novembris — Sputnik. Latvijas Ministru kabinets atbalstījis grozījumus elektroenerģijas tirdzniecības un izmantošanas noteikumos, kuri paredz: Krievijai nāksies apstiprināt, ka Latvijai piegādātā elektroenerģija ražota Krievijā. Pēc valdības domām, šādi noteikumi garantē: elektroenerģija no Baltkrievijas AES valstī nenokļūs.

Apstiprinātie noteikumi paredz, ka valsts uzņēmumam "Augstsprieguma tīkls" jāsaņem no Krievijas atbildīgās iestādes informāciju, kas apstiprinās: Latvijai piegādātā enerģija ražota Krievijā.

Ja kaimiņvalsts neiesniegs atbilstošos dokumentus, "Augstsprieguma tīkla" pienākums ir atteikties no elektroenerģijas piegādes saskaņošanas ar Krieviju.

Šo noteikumi neattiecas uz elektroenerģiju, kas nepieciešama energosistēmas līdzsvarošanai un stabilam darbam.

Saeimas deputāts Aldis Gobzems, komentējot grozījumus, nosauca valdību par vīrusu un elektrības ķērājiem.

"Es Jums nodemonstrēšu īstu populismu. Skatīt bildi. Valdība, kas izķer vīrusus un elektrību. Kā fiziski viņi plāno to realizēt? Es nesaprotu, kā praktiski un fiziski viņi plāno šo izdarīt. Piespiest Krieviju neļaut Astravjecai pieslēgties vienotajai Krievijas elektroapgādes sistēmai? Un meinstrīm mediji nekritiski tikai mauc tālāk. Jo domā, ka visi ir pilnīgi lohi. Tas būtu aptuveni tāpat, ja valdība kontrolētu Jūsu atraugu biežumu. Pilnīgs populisms neizglītotākajai sabiedrības daļai," Gobzems pastāstīja savā lapā Facebook.

Līdzīgi par grozījumiem izteicās deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

"Lai iespītētu Kremlim, "Batjkam" un fizikai! Nav nekā neiespējama tiem, kuri saistīti ar šo lozungu. Astravjecas (Baltkrievija) atomelektrostacijas boikotēšanai Latvija palūgs no Krievijas apliecību par elektroenerģijas izcelsmi! Nē, šodien nav 1. aprīlis. Arī rīt nebūs. Par to ziņās pilnīgi nopietni stāsta LTV! Par to ar nopietnu sejas izteiksmi stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (!!!) asociētais profesors (!). Nerunājot jau par Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieku.

Pie tam runā tik pārliecinoši, ka sāku šaubīties – vai man skolā mācījuši pareizo fiziku? Vai kaut kas tāds vispār ir iespējams? Vai varbūt mūsu RTU izgudrojusi jaunu revolucionāru tehnoloģiju elektronu izcelsmes identifikācijai?? Sak, baltkrievu – nepareizi elektroni. Vai – pareizie elektroni, eiropiešu. Vai varbūt mūsu specdienestiem ir informācija, ka tādas tehnoloģijas ir Maskavai?

Ja nav, kādu gan reputāciju mēs radām savai valstij, izvirzot tādas prasības kaimiņiem?! Kādu iespaidu mēs atstājam? Ka pie mums skolās fiziku jau sen vairs nemāca? Tā taču mēs kļūsim par Krievijas Comedy Club galveno tēmu!" viņš pastāstīja savā lapā Facebook.

Lietuva atslēgusies

BelAES sāka darbu 3. novembrī. Tās pirmais energobloks iekļauts Baltkrievijas apvienotajā energosistēmā. Pēc AES darbības sākuma Lietuva samazināja caurlaides spēju līdz nullei komerciālajam elektroenerģijas importam no Baltkrievijas.

Atgādināsim, ka iepriekš Latvija, Lietuva un Igaunija izstrādāja trīspusēju metodiku elektroenerģijas tirdzniecībai ar Krieviju pēc BelAES palaišanas. Tā paredz, ka valstu tirdzniecības maksimālais apjoms var sasniegt 4,2 teravatstundas gadā. Ja metodika netiktu apstiprināta, faktiskā caurlaides spēja tirdzniecībā ar Krieviju var sasniegt 6,6 teravatstundas.

Šī iemesla dēļ Krievijas enerģētikas ministrs Aleksandrs Novaks iesniedzis notu Lietuvas Enerģētikas ministrijai, kurā iesaka nepielietot papildu koeficientu (0,62) enerģijai, kas ienāk pa Latvijas un Krievijas savienojumu. Šo koeficientu Maskava uzskata par galveno negatīvo metodikas elementu.

Tāpat Krievija aicina atvērt tirdzniecībai Krievijas un Igaunijas savienojumu, kas, saskaņā ar jauno metodiku, tiks slēgts.

Novaks uzsvēra, ka metodikas pielietojums ir diskriminējošs, pasliktināsies noteikumi tirdzniecībā attiecībā pret vienīgo tirdzniecības partneri – Krievijas Federāciju, un neizbēgami novedīs pie piegādes lejupslīdes aptuveni 1 miljarda kilovatstundu apmērā gadā.

Pēc temata

Latvija bloķē Baltkrieviju un pieprasa no KF elektroenerģijas izcelsmes pierādījumus
Lietuva novembra sākumā atslēgsies no Baltkrievijas elektrības
Lietuvas prezidents aicinājis nepieļaut "nevienlīdzīgu konkurenci" ES enerģijas tirgū
Elektronu face control: Latvija meklē BelAES elektroenerģijas atpazīšanas metodi
Tagi:
Latvija, elektroenerģija, Baltkrievija, Lietuva, BelAES

Galvenie temati