23:19 20 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.2051
  • RUB92.2786
Ekonomika
Saņemt īso saiti
50

Pēc ABLV likvidācijas latviešu neuzticēšanās komercbankām sasniegusi krīzes augstienes, liecina SKDS aptauja.

RĪGA, 7. septembris – Sputnik. Skandāli finanšu nozarē iedragājuši Latvijas iedzīvotāju uzticēšanos komercbankām, liecina SKDS pētniecības centra aptauja. Rezultātus publicējis centra direktors Arnis Kaktiņš.

"Izskatās, ka ABLV aizvēršana un ar to saistītie procesi ir kopumā iedragājuši Latvijas iedzīvotāju uzticību komercbankām. Vairs tikai 37% uzskata, ka tām var uzticēties, 53% domā, ka nē!" — uzrakstīja Kaktiņš.

Kā redzams grafikā, uzticēšanās kritums komercbankām vienmēr ir sakritis ar dažādām krīzes situācijām finanšu nozarē. Pirms 1998. gada defolta bankām uzticējās 41% latviešu, pēc – tikai 15%. Sekojošajos gados attieksme pret bankām pakāpeniski uzlabojās.

Nākošais lūzuma brīdis kļuva Parex bankas krahs 2008. gadā – līdz tam komercbankām uzticējās katrs otrais latvietis, pēc – tikai katrs trešais. Nākošais pozitīvais trends tika salauzts jau 2011. gadā, pēc Latvijas Krājbankas bankrota – līdz tam brīdim bankām uzticējušos cilvēku skaits paspēja pieaugt vien līdz 38%, savukārt pēc samazinājās līdz 29%.

2018. gada februārī ASV Finanšu ministrija apsūdzēja ABLV banku, otru lielāko Latvijas banku, naudas atmazgāšanā un ierēdņu uzpirkšanā. Beigās banka bija spiesta pašlikvidēties.

Saskaņā ar finanšu tirgus atveseļošanās plānu, kas tika izstrādāts pēc ABLV skandāla, bankām, kuras joprojām apkalpo nerezidentus, nāksies samazināt to daļu līdz 5%. Tiem, kas netiks galā ar jaunajām prasībām, nāksies aiziet no tirgus.

Augusta beigās speciāla Eiroparlamenta delegācija, kura ieradās izpētīt ABLV lietu, paslavēja Latviju par ievērojamu nerezidentu noguldījumu daļas samazināšanu vietējās bankās.

Pēc temata

ABLV apsūdz ASV Finanšu ministriju apmelošanā un lūdz policijas iejaukšanos
ABLV Bank atņemta kredītiestādes licence
Likvidators pastāstīja par pirmajām kreditoru prasībām pret ABLV Bank
Bernis: ABLV Bank sagrauta, reputācija sabojāta – kādam par to ir jāatbild

Galvenie temati