03:17 10 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Ekonomika
Saņemt īso saiti
32

ASV prezidents vairākkārt norādījis Baltā nama ierēdņiem, ka vēlas panākt ASV izstāšanos no PTO, taču ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins to noliedzis.

RĪGA, 3. jūlijs — Sputnik. ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija iecerējusi iesniegt Kongresā likumprojektu, kas ļaus Vašingtonai ignorēt Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) prasības, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Axios, — tā darbinieku rīcībā nonācis likumprojekta provizoriskais variants.

Ja likumprojekts tiks pieņemts, tas piešķirs ASV prezidentam tiesības apstiprināt nodevas importa precēm vienpusējā kārtībā bez Kongresa apstiprinājuma, kā arī ļaus ignorēt PTO pamatprincipus.

Informācijas avots Kongresā norādījis portālam Axios, ka tamlīdzīga dokumenta pieņemšana nozīmēs ASV izstāšanos no organizācijas.

Iepriekš portāls Axios, atsaucoties uz pārrunās iesaistītu informācijas avotu, paziņoja: ASV prezidents vairākkārt norādījis Baltā nama ierēdņiem, ka vēlas panākt ASV izstāšanos no PTO, taču ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins to noliedzis.

Vēlāk Tramps paziņojis, ka neplāno atteikties no dalības PTO, taču paudis viedokli par to, ka attieksmei pret ASV būtu jābūt godīgākai.

Martā ASV ieviesa nodevas tērauda un alumīnija importam (25% un 10% apmērā atbilstoši), kā rezultātā būtiski pasliktinājās attiecības ar Savienoto Valstu galvenajiem partneriem Eiropā un Āzijā. Vašingtona pārmeta ES valstīm un PTO locekļiem lēmumu ieviest simetriskus ierobežojumus ASV ražotajām precēm, ignorējot organizācijas noteikumus.

ASV tirdzniecības pārstāvis Roberts Laithaizers apgalvo, ka amerikāņu nodevas ir likumīgas, jo ieviestas ar mērķi aizsargāt nacionālās drošības intereses, ko paredz PTO normas.

Pēc temata

Tramps aicinājis visas valstis atbrīvoties no tirdzniecības barjerām un nodevām
Kanāda ievieš nodevas ASV precēm
Atbilde Trampam: Ķīna ievieš nodevu precēm no ASV
Vienošanās nav panākta: ASV noteica nodevas tērauda un alumīnija importam

Galvenie temati