08:03 15 Augusts 2020
Tiešraide
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Ekonomika
Saņemt īso saiti
44

Valsts zemes nodošana pašvaldības īpašumā patlaban iespējama tikai atsevišķos gadījumos, piemēram, kapsētas vai parka iekārtošanai, bet Valkas novadam ir jāuzceļ putnu ferma.

RĪGA, 23. maijs — Sputnik. Valkas novada dome vērsusies pie Saeimas Tautsaimniecības komisijas ar lūgumu pieņemt speciālu likumu par valsts meža iecirkņu atsavināšanu Valkas novada teritorijā, vēsta LSM.lv.

Tas nepieciešams, lai piesaistītu Valkas novadam olu ražotāju OvoStar no Ukrainas.

Pašvaldība atzinusi, ka putnu fermas celtniecībai vispiemērotākais ir valstij piederošs meža iecirknis. Taču šim nolūkam nepieciešami likuma grozījumi, un Zemkopības ministrija pret to iebilda. Pašreizējie normatīvie akti paredz, ka valsts zemes nodošana pašvaldības īpašumā iespējama tikai atsevišķos gadījumos, piemēram, kapsētas vai parka iekārtošanai, bet putnu fabrika Valkā nav ne viens, ne otrs, uzstāja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Valkas novada mērs Armands Krauklis iebilst; viņš norādīja, ka putnu ferma un olu produktu fabrika ir svarīga ne tikai vietējā, bet arī nacionālā mērogā – tā ieguldīs savu artavu valsts ekonomikas attīstībā, dos nodokļus un darba vietas.

Krauklis pauda cerību, ka Saeimas komisija uzklausīs pašvaldības lūgumu un rīkosies ātri, paturot prātā to, ka Latvija gaida ārvalstu investīcijas.

Fabrika Valkas novadā palīdzēs radīt vismaz 160 darba vietas. Projektā paredzētas investīcijas 50 milj. eiro apmērā, plānotie nodokļu ienākumi valsts budžetā sasniegs gandrīz 2,5 miljonus. Taču sākotnēji ieplānotais zemes gabals izrādījies nepiemērots: šajā vietā fabrikas radītā smaka sasniegs apdzīvotās vietas.

Līdzās jaunceļamajai fabrikai nepieciešama attīstīta infrastruktūra, un tai sameklēja daudz labāku vietu, taču šis zemes gabals pieder valstij, un zemkopības ministrs Dūklavs kategoriski atteicies to nodot Valkas novadam, lai arī netālajā Valmierā nesen ar īpašu likumu radīts industriālais parks ar uzņēmējiem izdevīgām nodokļu atlaidēm.

Pašlaik Valkas novada ienākumu galvenais avots ir alkotūrisms – Valkā ierodas igauņi, lai iegādātos lētus alkoholiskos dzērienus.

Valkas novada domes ierosinajumu apsprieda arī valdošā koalīcija, taču premjerministrs Māris Kučinskis norādīja, ka nevar spriest, vai Saeima būšot gatava apspriest tādus likuma grozījumus.

Pēc temata

Valkas pašvaldība stāsta par "alkohola tūrisma" priekšrocībām
Latvijā neredzētos tempos pieaug alus ražošana
Latvijā atvērusies NATO munīcijas sastāvdaļu ražošanas rūpnīca

Galvenie temati