17:09 24 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Krievijā
Saņemt īso saiti
138

Pēc zinātnieku domām, jaunais preparāts varēs palīdzēt opioīdu atkarības (heroīns, morfīns, dezomorfīns) ārstēšanā. Vidēji ārstēšana ilgs no viena līdz diviem gadiem.

RĪGA, 31. janvāris — Sputnik. Krievijā izgudrota molekula, kas bloķē narkotisko vielu dāvāto baudas sajūtu. Plānots, ka līdz 2023. gadam uz tās bāzes tiks izstrādāts preparāts ārstēšanai no narkotiskās atkarības, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz avīzes "Izvestija" publicēto informāciju. 

Izstrādātais preparāts ir nenarkotisks morfīna analogs. Tiklīdz viela nokļūst no narkotikām atkarīga cilvēka asinis, organisms sāk izstrādāt antivielas, kas kavē narkotiku nokļūšanu smadzenēs. Rezultātā cilvēks vairs negūst aizliegto vielu dāvāto baudas sajūtu un galu galā atsakās no to lietošanas. Pēc zinātnieku domām, jaunais preparāts varēs palīdzēt opioīdu atkarības (heroīns, morfīns, dezomorfīns) ārstēšanā. Vidēji ārstēšana ilgs no viena līdz diviem gadiem.

"Pašreiz pieejamie preparāti izārstē tikai 10-30% narkomānu, turklāt tiem ir liels skaits blakusparādību. Mūsu zāles paredzētas ārstēšanai bez recidīva, lai cilvēks pēc detoksikācijas vairs neatsāktu lietot narkotikas," — izdevums citē Krievijas Zinātņu akadēmijas Fizioloģiski aktīvo vielu institūta laboratorijas vadītāju Marinu Mjagkovu. 

Šogad tiks veikti pirmsklīniskie izmēģinājumi ar dzīvniekiem. Ja tie būs sekmīgi, zinātnieki sāks klīniskās pārbaudes ar cilvēkiem. To rezultāti norādīs, vai iespējams izmantot preparātu profilaksei, piemēram, pusaudžu vidū. Mjagkova piebilda, ka vēl nav saņemts Veselības aizsardzības ministrijas vērtējums zāļu lietošanai profilakses nolūkiem.

Sanktpēterburgas Valsts universitātes Psihiatrijas un medicīniskās psiholoģijas katedras profesors narkologs Aleksejs Jegorovs norāda, ka patlaban narkotiskās atkarības ārstēšanai Krievijā tiek izmantoti ārvalstu preparāti, jo pašmāju zāles vēl nav izstrādātas. Viņš piebilda, ka izgudrotais preparāts ir amerikāņu naltreksona analogs, ko izmanto ārsti Krievijā.

Veselības aizsardzības ministrijas rīcībā esošā informācija liecina, ka Krievijā reģistrēti aptuveni 600 tūkstoši narkomānu, taču Krievijas Federālais narkotiku apgrozījuma kontroles dienests informē, ka ievērojams skaits narkotiku patērētāju nav iekļauti minētajā reģistrā.

Pēc temata

Austrālijā konfiscēti 600 kg kokaīna
Divi centneri kaifa: pie Latvijas robežas konfiscēta liela hašiša partija
Tēvijas dūms: Šveices lauksaimnieki ir gatavi audzēt marihuānu
Maskavas lidostā aizturējuši narkokurjeru no Latvijas

Galvenie temati