18:10 10 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.1888
  • RUB91.8152
Latvijā
Saņemt īso saiti
71

Nākamajā desmitgadē Latvijā būs jāatjauno aptuveni puse skolotāju sastāva, un pedagogi tam ir morāli gatavi.

RĪGA, 25. februāris — Sputnik. Tuvāko piecu gadu laikā puse pedagogu vēlētos mainīt profesiju, liecina Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) veiktā aptauja.

Aptaujā par jauno pedagogu atalgojuma modeli piedalījās vairāk nekā 10 tūkstoši skolotāju. Gandrīz puse - 46% pedagogu paziņoja, ka vēlētos mainīt profesiju tuvāko piecu gadu laikā.

LIZDA vadītāja Inga Vanaga, atsaucoties uz aptaujāto viedokli konstatēja, ka pedagogu dzīves kvalitāte tikai pasliktinās.

Pēc viņas vārdiem, ir ļoti svarīgi pārskatīt skolotāju slodzes sadalījumu, jo laimīgs un vesels skolotājs ir ieguvums ne tikai skolēnam, bet visai tautsaimniecībai.

Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolotāja Ritma Tīrumniece atzīst, ka pagaidām negrasās pamest skolu, ziņo LTV7 krievu apraide. Savukārt kolēģi tādu domu apsver, īpaši tie, kuriem tuvojas pensijas vecums.

"Es nepieļauju pagaidām tādu domu, ka es varētu iet projām no skolas un nestrādāt. Katra skola ir kaut kāda maza daļiņa un atspulgs tam, kas parādās sabiedriskajās aptaujās. Es domāju, ka pilnīgi droši ir skolotāji, kas tā domā, un ir pedagogi, kas ir tuvu vecuma pensijai un gaida to brīdi, kad varēs doties godpilnā pensijā," stāsta Tīrumniece.

Viņa atzīst, ka pēdējā laikā slodze ir pieaugusi.

Pedagogu vidējais vecums Latvijā ir 48 gadi, savukārt OECD valstīs tas ir 44 gadi, liecina Starptautiskā mācību vides pētījuma (TALIS) rezultāti. Vairāk nekā puse skolotāju (51%) vecāki par 50 gadiem (OECD valstīs šis rādītājs ir ievērojami zemāks – 34%). Tas nozīmē, ka nākamajā desmitgadē Latvijai būs jāatjauno aptuveni puse skolotāju sastāva.

Pēc temata

Latviešu valoda ir, bet vietu nav: NA domā, kā atrisināt Rīgas bērnudārzu problēmu
Direktori sūdzas par skolotāju trūkumu, IZM nesaskata brīvas vietas
Tagi:
pedagogi, Latvija

Galvenie temati