10:52 16 Janvāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2123
  • RUB89.0364
Latvijā
Saņemt īso saiti
25

Pandēmijas laikā Latvijas iedzīvotāji sākuši aktīvāk izmantot mobilās tehnoloģijas, biežāk pasūta produktus internetā un tērē mazāk, pat pārtikai.

RĪGA, 29. maijs — Sputnik. Kopš marta, kad valstī tika ieviesta ārkārtas situācija, iedzīvotāji vairāk nekā par trešo daļu samazinājuši savus izdevumus, tostarp arī uzturam. Ievērojot aicinājumu palikt mājās, daudzi mainījuši arī savus ieradumus – sākuši skatīties izrādes tiešsaistē un sazināties videokonferenču režīmā. Notikusi arī paaudžu pieredzes apmaiņa, vēsta Latvijas radio 4.

Bankas Luminor pētījums liecina, ka Latvijā izdevumu sarukums salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm ir lielākais – 34%. Pārsvarā samazinājušies izdevumi tūrismam, restorāniem, apģērbam, transportam un izklaidei. Tomēr pieaudzis ar interjeru saistīto preču patēriņš, izdevumi interneta veikalos, kurjeru un pasta dienestam.

Maijā izdevumi pakāpeniski pieauga, piemēram, produktiem tiek atvēlēti vidēji 175 eiro mēnesī vienam cilvēkam.

Mobilo sakaru operators "Tele2" publicēja savu pētījumu par Latvijas iedzīvotāju paradumu izmaiņām pandēmijas periodā un iezīmēja Top-5 – lietas, ko cilvēki šajā laikā ir apguvuši. Pirmajā vietā – tālruņa zvanu lietošana videokonferences režīmā. Otrajā – koncerti un izrādes internetā, trešajā – sporta nodarbības mājas apstākļos, ceturtajā – laika plānošana, piektajā – ienākumu un izdevumu plānošana.

Faktiski pandēmija daudziem lika apgūt iemaņas, kas agrāk nebija vajadzīgas vai šķita liekas. Šajā laikā it kā notikusi paaudžu pieredzes apmaiņa: seniori iemācījušies sazināties sociālajos tīklos, noskatīties datorā teātra un koncertu translācijas, bet jaunieši – nodarboties ar sportu mājās un plānot laiku.

Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Virkni jaunu ieradumu cilvēki ieguvuši, pateicoties pārejai pie attālinātā darba, daudzi bija spiesti uzlabot savas datora zināšanas.

70% aptaujāto atzina, ka ārkārtējās situācijas režīma laikā apguvuši kaut ko jaunu un gatavi šīs prasmes un iemaņas izmantot pēc krīze: aktīvāk lietot mobilās tehnoloģijas, biežāk pirkt produktus internetā un atteikties no luksa klases precēm.

Lielākā daļa respondentu atzīmēja, ka viņiem parādījies laiks lietām, kam līdz šim netika veltīta pietiekami liela vērība: mājas darbiem, ģimenei un attiecībām. Krīze ir izgaismojusi svarīgākas lietas nekā patēriņš, kas šajā laikā zaudēja savu nozīmi.

Pēc temata

Eksperts: pēc pandēmijas cilvēki baidīsies plānot ceļojumus iepriekš
Ekonomists: no pandēmijas radītās nabadzības neizbēgt, ja nekas netiks darīts
Valmieras mērs pastāstīja par pandēmijas sekām
Ekonomists: pēc pandēmijas Latvijas ekonomikai draud jauns risks
Tagi:
koronavīruss, Latvija

Galvenie temati