15:11 18 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.1986
  • RUB90.8921
Latvijā
Saņemt īso saiti
80

Latvijas VDD plēš matus: eksperts nav konstatējis ne "sabiedrības šķelšanu", ne "provokācijas" runās, kas izskanēja Vislatvijas vecāku sapulcē.

RĪGA, 25. aprīlis — Sputnik. 2018.gada 31.martā Rīgā notika Vislatvijas vecāku sapulce, kurā simtiem vecāku un viņu bērni, kā arī politisko un sabiedrisko organizāciju pārstāvji tikās zem Krievu skolu aizstāvības štāba lozungiem ar mērķi aizsargāt izlglītību krievu valodā.

Pasākums, tā organizatori un dalībnieki ļoti nepatika Latvijas varasiestādēm, kas tobrīd intensīvi cīnījās pret krievu skolām, un Drošības policija (tagad – Valsts drošības dienests) zibenīgi saskatīja politiķu un tiesībsargu runās aicinājumus uz "sabiedrības šķelšānu" un visādu "starpnacionālā naida kurināšanu".

Šī iemesla dēļ pret krievvalodīgajiem tiesībsargiem un politiskajiem darbiniekiem tika ierosinātas vairākas krimināllietas.

Citu starpā bija arī Latvijas Krievu savienības priekšsēdētāja Tatjana Ždanoka, partijas valdes loceklis Iļja Kozirevs, kā arī publicisti Vladimirs Lindermans un Aleksandrs Gapoņenko.

Nākamo divu gadu laikā T.Ždanoka ne vienu reizi vien tika nopratināta, Kozirevs, Lindermans un Gapoņenko pat pasēdēja izmeklēšanas izolatorā. Pie tam Kozirevs tika aizturēts tikai pāris dienas, bet Lindermanu turēja ilgāk, savukārt Gapoņenko pat "sēdēja" Centrālcietumā gandrīz piecus mēnešus.

Jāpiebilst, ka Gapoņenko tiek turēts aizdomās par vēl vienu "kurināšanu" – par publikācijām Facebook. saskaņā ar Krimināllikuma 811.pantu ierosinātā krimināllieta vēl tiek izmeklēta.

Tomēr no vienas specdienestu lietas Gapoņenko tomēr ir atbrīvojies tāpat kā viņa biedri.

2.aprīlī VDD pārtrauca krimināllietas, kas bija ierosinātas Vislatvijas vecāku sapulces lietā. Kā tas varēja notikt? Kāpēc specdienests palaida skrūves vaļīgāk?

Publicists Vladimirs Lindermans savā iknedēļas notikumu apskatā, ko laiž klajā Sputnik Latvija, paskaidroja, ka "nodevusi" lingvistiskā ekspertīze – tā nav konstatējusi nozieguma sastāvu runās, kas izskanēja Vislatvijas vecāku sapulcē Rīgā.

VDD bija spiesta konstatēt, ka, pēc eksperta domām, izteikumi, kas norādītu uz kriminālnozieguma pastrādāšanu, nav konstatēti.

Pēc temata

Gasparjans: rusofobijas vīruss Lietuvā ir spēcīgāks nekā Covid-19
Ždanoka: nevar pieļaut, lai valdība ļaunprātīgi izmantotu ārkārtas situāciju
Ja cīnies par tiesībām, esi gatavs sēdēt: Lindermans par krievu iebiedēšanu Latvijā
"Baltiem diegiem šūts": krievu skolu aizstāvju lietā pielikts punkts
Tagi:
Tatjana Ždanoka, Vladimirs Lindermans, Iļja Kozirevs, krievvalodīgie, krievu skolas, Drošības dienests

Galvenie temati