RĪGA, 31. marts — Sputnik, Jūlija Granta. Apsolīto miljonu vietā Latvijas Valsts ieņēmumu dienests apņēmies izmaksāt par dīkstāvi mazliet vairāk nekā 51 tūkstošus eiro. Tos saņems 214 darbinieki no 62 uzņēmumiem, vidēji – 238 eiro katram. Veiksminieki izsprukuši cauri 15 filtriem, ko nodokļu dienests uzstādījis pabalstu pretendentiem.
Sākotnēji tika ziņots, ka pabalstus 700 eiro apmērā saņems 72 707 cilvēki no 17 453 uzņēmumiem, kuri cietuši darbības pārtraukšanas rezultātā.
Jau Ministru kabineta noteikumu izstrādes procesā izskanēja runas par to, ka pienācis "patiesības brīdis" zemiskiem uzņēmējiem, kuri nav savlaicīgi un pilnībā norēķinājušies ar valsti. Par to runāja, piemēram, bijusī VID vadītāja Ināra Pētersone.
Birokrātiskie prāti izgudroja 15 izņēmumus, lai atstātu pretendentus bez pabalstiem. Piemēram, uzņēmuma nodokļu parāds apmērā no 150 eiro. Marta beigās tāds bija 44 tūkstošiem juridisku un fizisku personu. 150 eiro – tas ir viens sociālais nodoklis par minimālo algu, tātad nemaksātāju sarakstā iekļūt bija gluži vienkārši. Taču pabalsta mērķis ir atbalstīs cilvēkus, nevis izrēķināties ar uzņēmējiem, par kuriem darbinieki vispār nav atbildīgi…
Tāpat izņēmumu sarakstā ir noteikums: ja triju gadu laikā pirms krīzes uzņēmējs nokavējis nodokļu nomaksu un viņam aprēķināta soda nauda, viņa darbinieki tāpat paliek ar garu degunu.
Vēl viens šķērslis – VID reģistrētās (NACE otrā redakcija, 2006.gads) uzņēmuma darbības klasifikācijas neatbilstība MK noteikumiem. Šī filtra jēga ir grūti saprotama: sen strādājošie uzņēmumi, iespējams, nepārbauda klasifikāciju un nekad agrāk kļūdas darbības kodā nav veidojušas pamatu sankcijām. Pietiek ar vienkāršu skaidrojošu vēstuli no uzņēmuma un bankas konta izrakstu, lai noteiktu, vai firma cietusi epidēmijas rezultātā.
Pabalsti nepienākas cietušā uzņēmuma valdes un padomes locekļiem. Patiešām, kāpēc būtu jābaro tie treknie runči? Viņiem tak noteikti naudas podi dārzos aprakti, aptvēra ministri. Pie tam neviens valsts uzņēmuma vadītājs, izņemot airBaltic šefu Martinu Gausu, no algas neatsakās. Dīvaini. Ar tādiem uzkrājumiem un īpašumiem…
Necilvēcīgākais izņēmums – atņemt pabalstus invalīdiem, kuri saņem pensijas. I grupai, kas agrāk centās nopelnīt iztiku, ieteikts samazināt apetīti līdz valsts pabalstam 128 eiro apmērā (196,30 eiro invalīdiem no bērnības). II grupai – līdz 112 eiro (no bērnības – 171,77). III grupai būs jāmēģina izdzīvot ar 80 eiro (nu, lielākais – ar 122,69). Pie tam invalīdi tieši tāpat maksā sociālo nodokli no algas – viņiem ir atlaide tikai ienākumu nodokļa aprēķinā
Līdz 30.martam izskatīti 1195 iesniegumi dīkstāves pabalstu salņemšanai 5875 algotiem darbiniekiem. VID to skaitu apšņāpis 27 reizes.
Zīmīgi, ka valsts aparāta darbiniekiem, arī VID ierēdņiem, kuri pārtraukuši apmeklētāju pieņemšanu, neviens neplāno samazināt algu. Viņiem nepienākas dīkstāves pabalsti, lai arī vajadzētu: tie tomēr ir 75% no algas bruto, taču ne vairāk kā 700 eiro. Nevienam jau roka nepacelsies izmaksāt viņiem 238 eiro.