03:38 26 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Latvijā
Saņemt īso saiti
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
26

Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Jurijs Petropavlovskis sola, ka cīņa par tiesībām mācīties dzimtajā valodā neapstāsies, un stāsta par nākamo protesta akciju.

RĪGA, 6. decembris – Sputnik. Vakar Rīgas centrā notika Krievu skolu aizsardzības štāba un Latvijas Krievu savienības savstarpēji organizētais "Gaismas gājiens pret tumsu". Līdz tūkstotim cilvēku piedalījās gājienā no Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas līdz Brīvības piemineklim un parakstīja petīciju par izglītības aizstāvību nacionālo minoritāšu valodās.

Krievu valodas aizstāvības akcijas Latvijā nebeigsies, paziņoja Sputnik Latvija Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Jurijs Petropavlovskis.

"Ņemot vērā to, ka laika aizritējušās akcijas sagatavošanai nebija daudz, mums izdevās sapulcēt pietiekami lielu dalībnieku skaitu. Lai cilvēki reaģētu uz aģitācijas kampaņu, ir nepieciešamas nevis trīs dienas, bet gan vairākas nedēļas. To parāda maija akcijas, kad dalībnieku skaits sasniedza vairākus tūkstošus cilvēku," norādīja Petropavlovskis.

Pēc viņa teiktā, jau 10. decembrī notiks jauna akcija izglītības aizstāvībai dzimtajā valodā.

"Mūsu bijušie tautieši piketēs pie Latvijas vēstniecībām Eiropas valstīs. Mēs neapstājamies, dažādā formā aktivitāte turpināsies. Būtu muļķīgi tagad pateikt, ka viss ir beidzies un mēs neko neesam panākuši. Mūsu situācija ir daudz labākā, nekā tiem, kas startēja, kad valoda bija pilnīgi zaudēta," uzsvēra Petropavlovskis.

Latvijas valdība konsekventi izspiež krievu valodu no izglītības jomas. Pērn Saeima apstiprināja Izglītības likuma grozījumus, kuri paredz visu skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā līdz 2021./2022. mācību gadam. Skolu pāreja pie mācībām latviešu valodā noritēs pakāpeniski. 2019./20. m.g. 80% mācību valsts valodā pamatskolā būs jānodrošina tikai 7. klasēs, 2020.21.m.g. — 7. un 8. klasēs, bet 2021./22.m.g. valsts valodā pilnībā mācīsies visā pamatskolas noslēdzošajā posmā. 2020./21.m.g. pilnībā valsts valodā mācīsies vidusskolēni, gadu vēlāk — visu klašu skolēni.

Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji ārkārtīgi negatīvi uztvēra izglītības reformu, valsti pāršalca protestu vilnis. Neskatoties uz protestiem un tiesībsargu argumentiem, Latvijas Satversmes tiesa atzina, ka bilingvālās sistēmas likvidācija valsts vidējās izglītības sistēmā ir likumīga.

Krievijas ĀM regulāri pievērš ANO, ES, EDSO, Eiropas Padomes tiesībsargājošo struktūru uzmanību Latvijas varasiestāžu

Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)

Pēc temata

Eksperts: izglītība krievu valodā bija Latvijas priekšrocība, un tā to ir pazaudējusi
Krievijas politiķis: vardarbīga latviskošana draud ar sprādzienu valstī
No tumsas pie brīvības: Mitrofanovs atklāja 5. decembra mītiņa detaļas
NA recepte: rindas latviešu bērnudārzos var saīsināt uz krievu rēķina

Galvenie temati