07:32 30 Novembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Latvijā
Saņemt īso saiti
91

Kāds latviešu nacionālists, acīmredzot, noguris gaidīt, kamēr varasiestādes uzstādīs skaidrojošus uzrakstus pie pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem vai arī vispār to demontēs, un uzrakstīja savu "titula nācijas skaidrojumu".

RĪGA, 27. oktobris – Sputnik. Nebijis Latvijas krieviem svētā pieminekļa apzaimošanas fakts Uzvaras parkā, Rīgā. Uz pieminekļa Atbrīvotājiem postamenta parādījās uzraksts "okupanti". Šo vārdu uzrakstīja latviešu valodā ar melnu krāsu.

 

Policisti apgalvo, ka viņiem nav zināms, kas ir uzdrīkstējies uzrakstīt to uz pieminekļa. Taču lietai ķērās klāt Valsts policija – šādi jautājumi ir tās kompetencē. Notiek šī pārkāpuma izmeklēšana. Policisti klasificē šo vandālisma aktu kā "svešas mantas bojāšanu".

Iespējams, vandālis, ja jau uzdrīkstējās spert šo soli, tādējādi atbalstīja Latvijas varasiestāžu sacelto ažiotāžu saistībā ar pieminekli, kurš ir Uzvaras pār nacismu simbols, turklāt ne vien krieviem, bet arī latviešiem. Jo, kā nesen paziņoja Latvijas Antinacistiskās komitejas vadītājs Josifs Korens, "ja uzvarētu spēks, par kuru karoja esesovieši, šodien nebūtu nedz Latvijas, nedz latviešu".

Vērts uzsvērt, ka, ieraugot Facebook publikāciju par pieminekļa apzaimošanu, sabiedriskie aktīvisti operatīvi sapulcējās kopā un notīrīja uzrakstu. Viņu vidū bija arī Saeimas deputāte no partijas "Saskaņa" Regīna Ločmele-Luņova.

Депутат Сейма от партии Согласие Регина Лочмеле-Лунева была среди активистов, которые оперативно собрались, чтобы смыть с памятника Освободителям надпись оккупанты
© Sputnik / Sergey Melkonov
Saeimas deputāte no partijas "Saskaņa" Regīna Ločmele-Luņova piedalījās uzraksta "okupanti" notīrīšanā

 

Atgādināsim, ka iniciatīva par pieminekļa demontāžu tika iesniegta Saeimā šogad, kad to bija parakstījuši 10 822 Latvijas pilsoņi. Jūnijā Saeima nobalsoja par projekta nodošanu komisijām. Par pieminekļa nojaukšanas ideju nobalsoja 45 deputāti – gandrīz visa koalīcija. "Pret" bija 30 parlamentārieši – daļa koalīcijas partijas "Attīstībai/Par!" un opozīcijas partiju pārstāvji. Daļa deputātu balsojumā atturējās.

Pēc deputātu balsojuma iniciatīva tika nodota komisijām, lai izstrādātu attiecīgu likumprojektu.

Tajās pašās dienās Saeimā tika iesniegta eirodeputātes Tatjanas Ždanokas petīcija par pieminekļa saglabāšanu, kurā 10 tūkstoši parakstu tika savākti visīsākajā laika periodā. Taču Saeima nolēma nevirzīt šo projektu, noraidot to.

Ik gadus 9. maijā Rīgā pie pieminekļa Atbrīvotājiem nāk desmitiem un pat simtiem tūkstošiem cilvēku. Svētku pasākumi par godu Uzvaras dienai notiek arī citās Latvijas pilsētās.

Pēc temata

Rīdzinieki iet pie pieminekļa Atbrīvotājiem: 75 gadi Latvijas atbrīvošanai no nacistiem
Latvijas ĀM par Uzvaras pieminekli: bez Krievijas atļaujas demontēt nevar
Tālāk krieviem atliek tikai uzšuves uz piedurknēm: Rīgā strīdas par pieminekļa likteni
"Dziesmotā revolūcija": pie pieminekļa Atbrīvotājiem aktīvisti uzdziedāja "Tumšo nakti"

Galvenie temati