13:17 11 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Latvijā
Saņemt īso saiti
47

Pirmskolas mācību iestāžu pedagogu algas Latvijā ir neadekvāti zemas, bet darbinieku vidējais vecums – 50 gadi.

RĪGA, 8. oktobris — Sputnik. Audzinātāju trūkums un neadekvāti zemās algas drīz vien novedīs tiktāl, ka Rīgas bērnudārzos nebūs darbinieku, vēsta LTV7 programma "Personas lieta".

Algas bērnudārzos ir neadekvāti zemas: audzinātājs saņem 524 eiro "uz rokas", auklītes alga nepārsniedz 350-370 eiro. Jaunieši nāk strādāt uz bērnudārziem – studentiem nepieciešama prakse, taču uz ilgu laiku viņi šeit neaizkavējas.

"Kad esam viņus apmācījuši, viņi dodas mājup, uz citām Latvijas pilsētām. Par tādu algu viņi nevar noīrēt dzīvokli Rīgā, nerunājot jau par pirkšanu," stāsta pirmskolas iestādes Mežrozīte vadītāja Irina Caune.

Īpaši aktuāla pedagogu trūkuma problēma ir lielajās pilsētās. Par audzinātājiem rit īsta cīņa: bagātās pašvaldības, piemēram, Ādaži vienkārši pārpērk pedagogus.

Katra pašvaldība cenšas maksāt, cik spēj, lai kāda kaimiņu pašvaldība nepārpirktu audzinātāju, samaksājot viņam par 50 eiro vairāk, atklāja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktora pienākumu izpildītājs Ivars Balamovskis. Pēc viņa domam, situācija ir nenormāla.

Patlaban Rīgā ir 146 pašvaldības bērnudārzi. 26 tūkstošiem bērnu ir trīsarpus tūkstoši pedagogu. Trūkst 50 audzinātāju, taču tikai augusta beigās šis skaitlis bija divreiz lielāks. Darbinieku vidējais vecums ir 50 gadi, un, pēc Irinas Caunes domām, īsta katastrofa sāksies pēc 10-15 gadiem, kad audzinātāji aizies pensijā.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments atzīst, ka situācija patiešām ir nopietna.

Ja nekas netiks darīts, pēc 10 gadiem, iespējams, būs ļoti grūti nodrošināt pirmskolas izglītību pašreizējā formātā – no pusotra līdz sešu gadu vecumam pa 12 stundām dienā, konstatēja Balamovskis.

Iepriekš izglītības ministre Ilga Šuplinska ierosināja sadalīt mācību iestāžu pedagogu slodzi – pedagoģiskais darbs un pieskatīšana. Viņa atzina, ka tas varētu ietekmēt algu. Pašvaldības šo piedāvājumu novērtēja ļoti negatīvi.

Pēc temata

Šuplinska cer sagatavot skolotājus vien gada laikā
Neapkaunojiet sevi: Vladova asi nosodīja Šuplinsku
Latvija atteikusies ēdināt skolēnus no budžeta: Šuplinska izcīnījusi uzvaru

Galvenie temati