18:38 29 Marts 2020
Tiešraide
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Latvijā
Saņemt īso saiti
88

Zems pašnovērtējums, pasīvums, vilšanās un apvainošanās: kāds noskaņojums ir raksturīgs dažāda vecuma Latvijas iedzīvotājiem un kā šajā situācijā novērst aiziešanu bezdibenī, pastāstīja Vjačeslavs Dombrovskis.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis padalījās Facebook iespaidos par Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma pētījumu, kuru veica Latvijas Pārresoru Koordinācijas centrs.

Aptauja tika veikta sešās fokusa grupās visā valstī; pētījumā aprakstīti dažādu vecuma grupu galvenie noskaņojumi. Pēc Dombrovska domām, tas teicami ilustrē, kas notiek Latvijā pēc "veiksmes stāsta".

Visu vecumu Latvijas iedzīvotājus vieno viens – zems pašnovērtējums. Tas uzreiz meties acīs Dombrovskim: "sava maznozīmīguma sajuta piemīt teju visiem Latvijas iedzīvotājiem".

Piemēram, divdesmit līdz trīsdesmit gadus veciem Latvijas iedzīvotājiem galvenais mērķis ir panākt labklājību. Taču viņus atšķir pasīvums, cerība uz valsti, cinisks pasaules redzējums, savukārt dzīve ir pilna ar rutīnu. Dombrovski šādi rezultāti nemaz nepārsteidza, bet, iespējams, aktīvāki jaunieši jau ir aizbraukuši no valsts, izsaka pieņēmumu viņš.

Iedzīvotājiem vecumā no 31 līdz 59 gadiem mērķis paliek nemainīgs – panākt labklājību, taču viņus pārņem nogurums, skepse, bezspēcības un apvainošanās izjūta. Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka nebūt ne pēdējo lomu te spēlē politiķu meli, kuri katru reizi sola cilvēkiem labu dzīvi, taču nepilda savus solījumus.

"Sasniedzot 30 gadu vecumu, vidēji statistiskais Latvijas iedzīvotājs nonāks pie skaidras atziņas - viņam melo. Viņš piedzīvos bezspēcību un aizvainojumu. Ticība savas valsts labajiem nodomiem, savām spējām un galvenais - vēlme kaut ko mainīt – pazudīs," raksta politiķis.

Viņš atzīmē, ka vidēja vecuma cilvēkiem jau nav tik viegli aizbraukt no valsts, kurai viņi vairs netic, jo viņiem ir nosirmojuši vecāki, kā arī bērni. Turklāt jaunajām paaudzēm šie cilvēki nodod attiecīgu attieksmi pret dzimteni.

Latvijas iedzīvotājiem virs 60 gadiem galvenais mērķis ir izdzīvot, taču ar vidējo pensiju 350 eiro apmērā tas nav viegli.

"Cenšoties lieki nesarežģīt dzīvi saviem bērniem, viņš mokās ar vientulības sajūtu. Viņš atrod sevi izolētībā, jo valstij par viņu "nospļauties", bet bērniem viņš tomēr nevēlas būt par nastu, slogu," apraksta nepriecīgo ainu Dombrovskis.

Pēc politiķa domām šeit var būt tikai viens secinājums.

"Tiem dažiem, kuriem ir zināšanas, spējas, un motivācija augt un ieviest pārmaiņas - jāapvieno savi spēki, lai novērstu valsts krišanu bezdibenī. Pat ja viņi savās mājās runā dažādās valodās," secina Vjačeslavs Dombrovskis.

Pēc temata

Ar 64 eiro nevar izdzīvot: tiesībsargs iesniedza tiesā prasību pret Latvijas valdību
Latvijas vēsturē lielākā indeksācija: oktobrī palielināsies pensijas
Latvija ir starp ES līderiem pēc pašnāvību skaita

Galvenie temati