11:30 24 Novembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Latvijā
Saņemt īso saiti
54

Saskaņā ar ieceri, Latvijas pareizticīgās baznīcas galvas, mitropolītu, arhibīskapu un bīskapu amatus varētu ieņemt tikai Latvijas pilsoņi.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ierosinājusi iekļaut grozījumus Latvijas Pareizticīgās Baznīcas likumā, kas paredzētu, ka baznīcas vadībai jābūt Latvijas pilsoņiem, kuri nodzīvojuši valstī vismaz desmit gadus, liecina informācija Saeimas vietnē.

Likumprojekta anotācija pauž, ka "pilsonības un dzīvesvietas kritērija noteikšana amatpersonām tādās reliģiskajās organizācijās, kuras vadība atrodas ārpus Latvijas, ļaus stiprināt šīs organizācijas autonomiju un spēju norobežoties no potenciālas ārvalstu ietekmes". Tas savukārt stiprinās Latvijas valsts un sabiedrisko drošību, vēsta komisijas pārstāvji.

Minēto normu plānots attiecināt uz baznīcas galvu, mitropolītiem, arhibīskapiem, bīskapiem un kandidātiem uz šiem posteņiem. Atzīmēsim, ka pašreizējais baznīcas galva mitropolīts Rīgas Aleksandrs prasībām atbilst – viņš dzimis Latvijā pirms 1940. gada (tas ir, automātiski saņēmis valsts pilsonību) un dzīvo valstī krietni vairāk nekā 10 gadus.

Likumprojekta sagatavošanas gaitā veiktas konsultācijas ar LPB un Ārvalstu ministrijas pārstāvjiem.

Likumprojektu paredzēts izskatīt pēc iespējas ātrāk.

Likums par LPB pieņemts 2008. gadā. iepriekš baznīcas tiesisko statusu regulēja Noteikumi par Pareizticīgās Baznīcas stāvokli, kas bija pieņemti 1926. gadā.

Cita starpā likumā teikts, ka valsts atzīst Baznīcas lēmumus kanoniskos jautājumos, tie nav pārsūdzami valsts iestādēs. Tāpat valsts apņemas ik gadus piešķirt līdzekļus no budžeta Svētās Trijādības-Sergija sieviešu klostera filiāles restaurācijai un atjaunošanai, līdzekļus kārtības nodrošināšanai krusta gājienā un medicīniskās palīdzības sniegšanu svētceļniekiem.

Likumā noteikta arī baznīcu, kapliču un kapsētu celtniecības, restaurācijas, pārbūves kārtība – to iespējams veikt tikai ar LPB arhiereja – Rīgas un visas Latvijas mitropolīta Aleksandra atļauju.

Pēc temata

"Labējais sektors" uzbrūk Maskavas patriarhāta baznīcām Ukrainā
Zbigņevs Stankevičs: Romas pāvesta un Maskavas patriarha tikšanās lauzīs ledu starp Baznīcām

Galvenie temati