09:15 28 Septembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Latvijā
Saņemt īso saiti
532

Telekanāls Euronews parādījis sižetu par kvalificēto speciālistu bēgšanu no ES nabagajām valstīm.

RĪGA, 8. aprīlis — Sputnik. Eiropas telekanāls Euronews savā sižetā pastāstīja par katastrofu, ko radījusi emigrācija no nabadzīgākajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, vēsta Mixnews.lv.

Sižeta autori stāska, ka kvalificēto speciālistu bēgšana apdraud valstu pastāvēšanu Eiropas dienvidos un austrumos, piemēram, Latviju, Lietuvu un Igauniju.

"No ES valstīm, it īpaši austrumu un dienvidu valstīm, aizbrauc augsti kvalificēti darbinieki, nesenie augstskolu absolventi. Viņus ir grūti aizvietot," – konstatēja Euronews.

Sižetā aprakstīta arī iedzīvotāju skaita straujā samazināšanās un "smadzeņu aizplūšana" no Ungārijas, Bulgārijas, Grieķijas, Polijas, Itālijas un Spānijas. Euronews atzīmēja, ka šīs valstis tāda tendence biedē pat vairāk nekā bēgļu pieplūdums.

Iepriekš vēstīts, ka Latvija iekļuvusi pasaules valstu desmitniekā, kuru iedzīvotāju skaits samazinās visstraujāk. Starp ES valstīm Latvija ieņem pat trešo vietu.

Pēdējos gados, kopš valsts iestāšanās ES Latvija ir saskārusies ar iedzīvotāju masveida aizplūšanu – darbspējīgie iedzīvotāji aizvien biežāk meklē darbu ārzemēs, bagātākās valstīs.

Darbs ir, nav kam strādāt

Darbinieku trūkums Latvijā ar katru gadu ir jūtams aizvien spēcīgāk: 2018. gadā vidēji bija reģistrēti 22,7 tūkstoši vakantu vietu – par 33% vairāk nekā 2017. gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Gada laikā vakanto vietu skaits privātajā sektorā pieaudzis par 5 tūkst., jeb par 45,3% - līdz 15,9 tūkstošiem, bet valsts sektorā – par 700 vietām, jeb 12% - līdz 6,8 tūkstošiem.

Akūts darbinieku trūkums bija vērojams valsts pārvaldes un aizsardzības jomās — 4,9% vakanto vietu, šīm nozarēm seko celtniecība — 3,5%, viesnīcu bizness un sabiedriskā ēdināšana — 3,2%, ražošana un tirdzniecība – 2,9%, transportlīdzekļu remonts – 2,8%. Lielākais vakanto vietu skaits reģistrēts Rīgā, mazākais - Vidzemē.

Aizvadītajā gadā visstraujāk audzis pieprasījums pēc montāžniekiem, iekārtu operatoriem, pakalpojumu sfēras darbiniekiem, kvalificētiem strādniekiem, amatniekiem un vienkāršo profesiju pārstāvjiem.

Kaimiņvalstu fonā Latvijā ir lielākais darba spēka deficīts – no kopējā darba vietu skaita vakanti ir 2,3% vietu, bet Igaunijā - 1,8%, Lietuvā – 1,3%.

Pēc temata

Eiropa 2050: demogrāfiska pašnāvība un ekonomiskā izaugsme
Demogrāfs aprēķinājis, cik iedzīvotāji paliks Latvijā līdz 2030. gadam
Austrumeiropas demogrāfiskais slazds: bezizeja
Demogrāfs: par Latvijas iedzīvotāju īso mūžu vainojama PSRS

Galvenie temati