19:25 30 Marts 2020
Tiešraide
  • USD1.1034
  • RUB88.1385
Latvijā
Saņemt īso saiti
78

Ja tirgū nebūs nekādu asu izmaiņu, tad Latvijā, iespējams, dārgāki kļūs tikai dārzeņi: augļus vairums Latvija iedzīvotāju jau tā nevar atļauties.

RĪGA, 4. aprīlis – Sputnik. Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Latvijas kļuvusi par vienu no pēdējām Eiropas Savienībā pēc augļu lietošanas uzturā rādītāja. Saskaņā ar Eurostat statistiku, tikai 35% valsts iedzīvotāju var atļauties iekļaut augļus ikdienas uzturā.

Kā vēsta Bb.lv, arī dārzeņu cenas Latvijā var pieaugt. Precīzāk sakot, Latvijas iedzīvotāji nevajadzētu gaidīt ievērojamu pārtikas produktu cenu kāpumu, taču dārzeņi ir izņēmums un tikai ar nosacījumu, ka Latvijas tirgus būs nestabils. Pārtikas un lauksaimniecības nozares eksperti uzskata, ka, ja Latvijas tirgū nebūs asu izmaiņu, dārzeņu cenas saglabāsies esošajā līmenī.

Tiesa, speciālisti tostarp norāda, ka jaunās ražas dārzeņi tomēr kļūs dārgāki, par spīti visam.

Tikmēr, saskaņā ar Centrālās statistika pārvaldi (CSP), pērn Latvijā lauksaimniecības cenu indekss, salīdzinot ar 2017. gadu, pieaudzis par 6%, kas ir saistīts ar augkopības produkcijas cenu kāpumu par 14%. Labības iepirkumu cena pieauga par 16%, dārzeņu un kartupeļu cenas attiecīgi pieauga par 15,5% un 10,2%, salīdzinot ar gadu pirms tam.

Vai PVN samazināšana ir līdzējusi

Jāatgādina, ka no 2018. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim Latvijā darbojas samazināta PVN likme valstij raksturīgiem dārzeņiem un augļiem. No 21% PVN tika samazināts līdz 5%.

Šāda nodokļa likme tiek piemērota mazgātiem, attīrītiem un iepakotiem dārzeņiem un augļiem, taču tikai tādā gadījumā, ja tie nav saldēti, sālīti vai žāvēti. Tolaik bijušais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs paziņoja, ka pēc 2018. gada pirmā pusgada rezultātiem budžeta ienākumi palielinājās par 12,5 miljoniem eiro, par 4% pieauga nodokļu maksātāju skaits un vairāk nekā par 9% palielinājās līdzekļu apgrozījums dārzeņu un augļu ražošanas nozarē.

Taču jaunais finanšu ministrs Jānis Reirs paziņoja pretējo. Pēc viņa sacītā, 2018. gadā budžets, tieši pretēji, nav saņēmis 3,8 miljonus eiro PVN samazināšanas rezultātā. Taču samazinātā PVN likme netiks atcelta līdz 2020. gada beigām, taču tās efektivitāte vēl tiks vērtēta, un tagad nav vērts cerēt, ka PVN likmes samazināšana skars citus produktus.

Pēc temata

Pensijas nav palielinātas, PVN nav samazināts: Saeimas pirmā sēde ar apstiprināto valdību
"Zemnieku saeima": samazināts PVN augļiem un dārzeņiem ir sevi attaisnojis
Kur ir nauda? Kāpēc Rīgas dome aizņemas 14 miljonus eiro
Latvijas valdība kļūdījusies par 30 milj. eiro aplēsē par PVN samazināšanu dārzeņiem

Galvenie temati