15:16 17 Septembris 2019
Tiešraide
  • USD1.1031
  • RUB70.6403
Medmāsa. Foto no arhīva

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju nezina savas tiesības veselības aprūpes nozarē

Александр Кондратюк
Latvijā
Saņemt īso saiti
67

Iedzīvotāju apmierinātības pētījums par medicīnisko pakalpojumu kvalitāti Latvijā konstatējis, ka Latvijas iedzīvotāji slikti pārzina gan veselības aprūpes sistēmu kopumā, gan arī pacientu tiesības.

RĪGA, 22. janvāris – Sputnik. Saskaņā ar pētījuma datiem, Latvijas iedzīvotāji ir slikti informēti par savām tiesībām veselības aprūpes nozarē, raksta Grani.lv.

Pēc vienas no pētījuma autoru Aivitas Putniņas sacītā, Latvijā pastāv problēmas tieši ar pacientu tiesību zināšanām un to izmantošanas iespējām.

Medicīnas darbiniece. Foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Viņa norādīja, ka ienākumu nevienlīdzība, nepietiekamā izglītotība veselības jautājumos un situācija ar dzimumu nevienlīdzību apdraud Latvijas Satversmes iedzīvotājiem garantētās tiesības uz veselības aprūpi.

Saskaņā ar aptaujas datiem, tikai 51% Latvijas iedzīvotāju zina par pacienta tiesībām, savukārt kur jāvēršas gadījumos, kad pakalpojumi netiek sniegti atbilstošā veidā, zina vien 36% iedzīvotāju.

Sievietes vislabāk zina pacientu tiesības, slikti veselības aprūpes sistēmā orientējas jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem.

Problēmas pastāv arī iedzīvotāju informētībā par valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Latvijā 57% iedzīvotāju zina, kur ir jāmeklē informācija par tiem, turklāt tikai 21% ir pilnībā pārliecināti, ka zina to. Ar informācijas funkcionalitāti ir apmierināti 47% iedzīvotāju, pilnībā apmierināti ir 18%.

Pētījumā, kurš tika rīkots no 2018. gada augusta līdz oktobrim, piedalījās 3040 cilvēki.

Pēc temata

Varēja arī nemaksāt: Latvijas iedzīvotāji netiks dalīti apdrošinātajos un neapdrošinātajos
Skrieniet pie ārsta, kamēr buksē veselības aprūpes sistēma
Vakcīnas, vēža ārstēšana, aknu pārstādīšana: kam tiks atvēlēti papildu miljoni
E-veselība bez maksas nestrādā: par ko maksā ārsti

Galvenie temati