19:22 27 Maijs 2020
Tiešraide
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Latvijā
Saņemt īso saiti
44

Eiropas Cilvēktiesību padome seko situācijai Latvijā arestētā tiesībsarga Aleksandra Gapoņenko lietā un pat sola veikt pasākumus nepieciešamības gadījumā.

RĪGA, 5. maijs — Sputnik. Eiropas Padomes komisāre cilvēktiesību jautājumos Dunja Mijatoviča atbildējusi uz Krievijas prezidenta Cilvēktiesību padomes lūgumu jautājumā par "Nepilsoņu kongresa" un Krievu skolu aizsardzības štāba locekļa Aleksandra Gapoņenko arestu Latvijā, vēsta RIA Novosti.

Mijatoviča informēja, ka viņas ofiss vērīgi seko situācijai Gapoņenko lietā un darīs visu nepieciešamo, lai saņemtu visu informāciju par notiekošo.

"Tāpat mans mandāts dāvā tiesības uz noteiktiem atbildes pasākumiem, ko iespējams izskatīt atbilstoši tālākajai situācijai minētajā lietā," — teikts Mijatovičas atbildē Cilvēktiesību padomei, kas publicēta padomes vietnē.

Gapoņenko arests

Drošības policija aizturēja Gapoņenko 20. aprīlī. Nākamajā dienā aktīvists tika nogādāts tiesas zālē, kur tika sankcionēts viņa arests uz diviem mēnešiem. Gapoņenko ieslodzīts Rīgas Centrālcietumā.

Pirms tiesas sēdes Gapoņenko pastāstīja žurnālistiem, ka viņš 11 stundas turēts rokudzelžos, sists, notriekts zemē, kā arī saskrāpēts un nosmērēts.

Taujāts, ko izmeklētāji gribējuši, Gapoņenko paziņoja, ka viņiem nav patikusi tiesībsarga publikāciju popularitāte Facebook. Savu aizturēšanu viņš nosauca par "mēģinājumu apturēt cīņu krievu bērnu un viņu izglītības tiesību aizstāvībai".

27. aprīlī tiesa noraidīja apelācijas sūdzību, kas tika iesniegta ar mērķi panākt aresta nomaiņu pret citu, ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli. Tiesībsargs vēl joprojām atrodas cietumā.

Maskavas reakcija

Maskava nosodīja "Nepilsoņu kongresa" priekšsēdētāja arestu un aicināja EDSO reaģēt uz prettiesiskajām darbībām pret tiesībsargu.

Prezidenta Cilvēktiesību padome vērsās pie Eiropas Padomes komisāres cilvēktiesību jautājumos Dunjas Mijatovičas ar lūgumu kontrolēt situāciju un pieprasīt tūlītēju Gapoņenko atbrīvošanu, kā arī viņa pilsonisko tiesību stingru ievērošanu.

Krievijas cilvēktiesību aizstāve Tatjana Moskaļkova aicināja starptautisko sabiedrību un tiesībsargus Latvijā aizstāvēt arestēto aktīvistu.    

Pēc temata

Gasparjans: nepilsoņus Latvijā vēl piespiež pie sienas, bet Gapoņenko jau sēž cietumā
Tiesībsarga Gapoņenko arests, jeb Politisko represiju ēras sākums Latvijā
"Viņiem nepatīk, ka mani lasa Facebook": tiesībsargs Gapoņenko nokļuvis cietumā
Krievijas ĀM: Gapoņenko arests ir krievvalodīgo iebiedēšanas akcija Latvijā

Galvenie temati