15:28 04 Marts 2021
Tiešraide
  • USD1.2048
  • RUB88.8857
Latvijā
Saņemt īso saiti
86

Ārste-ortopēde iesniedza sūdzību Valsts valodas centrā pret Ķengaraga klīnikas vadību – viņai lika runāt ar pacientiem krieviski, savukārt pēc atteikšanās piespieda iesniegt atlūgumu.

RĪGA, 28. februāris – Sputnik. Rīgā ārstei nācies iesniegt atlūgumu sarunāšanās dēļ ar pacientiem latviešu valodā, raksta Latvijas Avīze.

"Ja jūs, dakter, nerunāsiet ar pacientiem viņiem saprotamā valodā, mēs būsim spiesti no jums šķirties," — šādu aizrādījumu traumotoloģe-ortopēde Dita Danosa saņēma pirms astoņiem mēnešiem no Ķengaraga MFD Veselības centra "Dziedniecība" vadības.

Danosa, kura nostrādāja klīnikā desmit gadus, vairākas reizes saņēmusi aizrādījumus sakarā ar sarunāšanos ar pacientiem valsts valodā un mutiskus pacientu draudus par to, ka nerunā krieviski. Nesen viņa bija spiesta uzrakstīt iesniegumu par atlūgumu.

"Arī savstarpējā saziņā šajā iestādē man un citiem kolēģiem tiek uzspiesta ne valsts valoda, jo ir darbinieki, kuri nesaprot manis latviski teikto. Pēc tautības esmu latviete, pārvaldu trīs valodas, taču nekaunos no tā, ka, strādājot Latvijā, varu runāt valsts valodā," — pastāstīja Danosa.

"Ir, protams, izņēmumi, kad cilvēks patiešām nesaprot latviešu valodu, bet liela daļa ir tādu pacientu, kuri spēj runāt un saprast latviski, tomēr spiež mani sazināties krieviski. Jāteic, ka tieši vecākā gadagājuma pacienti cenšas komunicēt valsts valodā pretstatā pusmūža cilvēkiem, kuri, kaut pārvalda valsts valodu, tomēr uzstāj ārstam sazināties ar viņiem krievu valodā. Piemēram, pirms divām nedēļām galvenā ārste man aizrādīja, ka neesmu runājusi krieviski ar kādu ierēdni, kura strādā valsts pārvaldē, tātad prot valsts valodu," — pastāstīja viņa.

Medicīniskā izmeklēšana
© Sputnik / Алексей Мальгавко

"Būtībā Ķengaragā ir izveidojusies diezgan baisa situācija – pēc cilvēku uzvedības var nojaust, ka daudzi cer uz krievu valodu kā otru valsts valodu," — uzskata Danosa, piebilstot, ka viņa nebūt neatbalsta ultraradikālus uzskatus un ļoti labi zina, ko nozīmē integrēties sabiedrībā, kurā valsts valoda nav tava dzimtā, jo daudzus gadus nodzīvojusi Anglijā.

MFD Veselības grupa valdes priekšsēdētāja un direktore Natālija Točiļenko pastāstīja, ka pēdējā mēneša laikā esot saņēmusi vairākas pacientu sūdzības, "kuri nesaprot valsts valodu pietiekami labi". Piemēram, pie viņas vērsusies kāda ierēdne, kura palūdza paskaidrot viņai krievu valodā rentgenogrammas slēdzienu, ko daktere Danosa neizdarīja, jo, pēc viņas domām, ierēdnei ir jāprot valsts valoda.

"Nedrīkst būt tā, ka cilvēkam, kurš nerunā latviski, atsaka ar viņu runāt krievu valodā," — norādīja direktore.

Pagājušajā nedēļā Danosa informēja Valsts valodas centru (VVC) par Valsts valodas likuma pārkāpumu un lūdza izvērtēt situāciju medicīnas iestādē.

Viesturs Razumovskis, VVC pārstāvis, paziņoja, ka medicīnas centra vadība uzaicināta uz tikšanos 5. martā. VVC direktors Māris Baltiņš paziņojis, ka izvērtēs to, vai šajā ārstniecības iestādē pastāv darbinieku diskriminācija un, nepieciešamības gadījumā, informēs par to ombudsmeni un Valsts darba inspekciju.

Pēc temata

Ārsts norāj bērnu invalīdu par nepietiekamām latviešu valodas zināšanām
Jums ir sliktas latviešu valodas zināšanas, brauciet atpakaļ: Latvijā atpakaļbraucējus negaida
Sociālie tīkli ir sašutumā: Depo veikalam Valmierā nepieciešams personāls ar krievu valodas zināšanām
Fermeriem Latvijā neuzticēs zemi bez latviešu valodas zināšanām

Galvenie temati