20:00 07 Marts 2021
Tiešraide
  • USD1.1938
  • RUB88.8807
Latvijā
Saņemt īso saiti
75

Ģimenes ārsti nevar izrakstīt pacientiem lētākos farmaceitiskos līdzekļus e-veselības sistēmas īpatnību dēļ – tā demonstrē tikai preparātu tirdzniecības nosaukumus nevis aktīvās vielas.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. Elektroniskā veselības aprūpes sistēma bieži vien neparāda farmaceitsiko līdzekļu aktīvo vielu nosaukumus, tāpēc bieži vien apgrūtināta ir lētāku medikamentu izrakstīšana, pastāstīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska LTV pārraidē "Rīta panorāma".

Katram medikamentam ir ne tikai tirdzniecības nosaukums, ar kuru tas nonāk pārdošanā, bet arī aktīvās vielas nosaukums. Piemēram, preparāta "Mildronāts" sastāvā ir aktīvā viela meldonijs, bet plaši pazīstamā pretsāpju līdzekļa "No-spa" sastāvā esošā viela saņēmusi nosaukumu "drotaverīns".

Kad beidzas aktīvās vielas patenta termiņš, jebkurš farmaceitisks uzņēmums var laiks klajā to saturošās zāles ar savu tirdzniecības nosaukumu, tā saucamos "dženerikus". Pie tam šo medikamentu cena var būtiski atšķirties. Kozlovska pastāstīja, ka, izrakstot recepti, e-veselības sistēma piedāvā konkrētu medikamentu, kas, iespējams, ir dārgāks. Nacionālais veselības dienests par to ir informēts un sola labot situāciju.

Kozlovska pastāstīja, ka pirmdien visu dienu strādājusi savā praksē un e-veselība darbojusies bez traucējumiem. Tiesa, aptiekas vēl nevar pietiekami ātri strādāt ar elektroniskajām receptēm, un pacienti ir spiesti pagaidīt.

Aizvadītajā nedēļā Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija ierosināja grozīt Ministru kabineta noteikumus, kuri nosaka, ka recepti pēc ārsta norādījuma varētu izrakstīt medmāsa un ārsta palīgs.

Patlaban normatīvie akti neļauj medmāsām un ārsta palīgiem izrakstīt receptes, to nepieļauj arī e-veselības sistēma.

Pēc temata

Anda Čakša: e-veselības sistēmu vaino lēnā interneta pieslēguma dēļ
Apmēram 150 ģimenes ārsti nav noslēguši līgumus ar e-veselības sistēmu
Ģimenes ārsti: e-veselības sistēma var radīt haosu

Galvenie temati