22:06 19 Septembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Latvijā
Saņemt īso saiti
98

No 2018. gada 1. janvāra Latvijas strādājošie iedzīvotāji gūs iespēju apgūt jaunu profesiju, kā arī celt kvalifikāciju bez maksas vai gandrīz bez maksas.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. No 1. janvāra Latvijā sāksies darbspēka pārprofilēšanas projekts, kura ietvaros būs iespējams uz valsts rēķina apgūt jaunu profesiju. Interesanti, ka šo pakalpojumu varēs saņemt tikai strādājošie pilsoņi, informē LTV7 programma "Ličnoje delo".

Pēdējo 6 gadu laikā valsts un Eiropas Savienība ir investējušas 270 miljonus eiro profesionālās tehniskās izglītības jomā un nopietni reformējušas šo jomu. Latvijā saglabājies tikai 21 tehnikums (agrāk valstī bija 61 tehnikums). Tagad uz šo mācību iestāžu bāzes tiks īstenots profesionālās pārkvalifikācijas projekts.

Valsts izglītības attīstības aģentūras vadītāja Dita Traidās pastāstīja, ka projekts "Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide". Tas orientēts uz strādājošajiem, nevis bezdarbniekiem, jo ļaus nomainīt profesiju un apgūt Latvijas tirgū pieprasītu amatu. Projekts ilgs četrus gadus. Dažos gadījumos pretendentiem nāksies piemaksāt no savas kabatas 10% no apmācības maksas, pārējais tiks segts no Eiropas fondiem.

Bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis skeptiski komentē profesionālās parkvalifikācijas ideju, jo pēc viņa domām, tuvākajā laikā daudz profesijas tiks automatizētas, un cilvēku apmācībai nav jēgas, arī demogrāfiskā situācija ir tik bēdīga, ka, iespējams, drīz vairs nebūs cilvēku, ko mācīt.

Ķīlis prognozē cilvēku darba sabrukumu banku un celtniecības nozarēs — viņš skaidro, ka bankās "cilvēkus aizvietos algoritmi un mākslīgais intelekts, bet celtniekus nomainīs 3D printeri".

Iepriekš ziņots, ka Latvijā trūkst darbinieku tādās nozarēs kā IT, apstrādes rūpniecība un transports, daudz vakanto vietu ir tirdzniecībā, celtniecībām sabiedriskās ēdināšanas un viesnīcu servisa jomās.

Jāpiebilst, ka Latvijas iedzīvotāji dodas labākas dzīves meklējumos uz citām ES valstīm, savukārt viņu vietā stājas Filipīnu, Ukrainas, Baltkrievijas un Moldovas pilsoņi, kuri savukārt cer, ka viņiem izdosies nopelnīt Latvijā.

Pēc temata

Bezdarba vērtējumā Eiropas statistika atšķiras no Latvijas datiem
Pusei nestrādājošo jauniešu ir nepietiekama izglītība
Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju sapņo par citu darbu

Galvenie temati