22:03 24 Novembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Latvijā
Saņemt īso saiti
40

Mūsdienu latviešu valodas vārdnīcā skaidrots, ka lietvārdi "advente" un "advents" nozīmē kristīgās baznīcas gada sākumu, laiku no ceturtās svētdienas pirms Ziemassvētkiem līdz 24. decembrim.

RĪGA, 27. novembris – Sputnik. Gramatiski pareizāk lietot vārdu "advents", nevis "advente", taču arī vārda sieviešu dzimtes formas lietojums nav nepareizs, vēsta LETA, atsaucoties uz Valsts valodas centrā sniegto skaidrojumu.

VVC norādīja, ka Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija iesaka lietot sieviešu dzimtes formu advente, skaidrojot, ka runa ir par Ziemassvētku notikuma atnākšanas gaidīšanas laiku un aizguvuma pamatā ir procesa nosaukums "atnākšana", kas latīniski ir "adventus". Latīņu valodā adventus ir vīriešu dzimtes forma, turpretī latviešu valodā procesu nosaukumi ir sieviešu dzimtes vārdi: atnākšana, gaidīšana, svētīšana.

Savukārt Mūsdienu latviešu valodas vārdnīcā skaidrots, ka lietvārdi "advente" un "advents" nozīmē kristīgās baznīcas gada sākumu, laiku no ceturtās svētdienas pirms Ziemassvētkiem līdz 24. decembrim.

VVC ieskatā, ņemot vērā, ka šim vārdam pamatā ir latīņu vārds "adventum", gramatiski pareizākā būtu vīriešu dzimtes forma advents, taču nav nepareizi lietot arī sieviešu dzimtes formu advente.

Galvenie temati