04:18 13 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Latvijā
Saņemt īso saiti
32

Katrs desmitais krievvalodīgais iedzīvotājs nav spējīgs saprasties latviešu valodā, tomēr tas jau ir progress – 1989. gadā tādu bija trīs ceturtdaļas.

RĪGA, 12. oktobris — Sputnik. Latviešu valodu prot aptuveni 90% Latvijas iedzīvotāju, teikts Latviešu valodas aģentūras pētījumā par 2010.-2015. gadu, kas šodien tika prezentēts Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē.

Latvijā dzīvo vairāk nekā 160 dažādu tautību pārstāvji, kuri runā daudzās valodās. Latvijas skolās var apgūt aptuveni 10-15 svešvalodu, no kurām populārākās ir angļu un krievu valodas, teikts pētījumā.

Cilvēku pūlis.
© Sputnik / Руслан Кривобок

Latviešu valoda ir dzimtā aptuveni 1,23 miljoni iedzīvotājiem, savukārt krievu valodu kā dzimto, izņemot krievus, visbiežāk norādījuši Latvijā dzīvojošie ukraiņi, baltkrievi un poļi.

Aptaujas gaitā tika atklāts, ka latviešu valodas pamatzināšanas ir vismaz 91% valsts iedzīvotāju, kuriem latviešu valoda nav dzimtā. Citiem vārdiem, deviņi no desmit krievvalodīgiem spēj uzturēt vienkāršu sarunu, izprast lēno runu, lasīt reklāmas sludinājumus un uzrakstīt latviski savu vārdu, adresi un profesiju.

Kopš 1989. gada šīs radītājs pieaudzis aptuveni četras reizes, tad latviešu valodu prata 23% Latvijā dzīvojošo mazākumtautību pārstāvju. Tomēr, saskaņā ar Valsts valodas centra viedokli, pilnā mērā valsts valodu vēl nav apguvuši daži vietējo pašvaldību deputāti un mēri.

Tomēr nav zināms, vai bija aptaujāti arī bēgļi, kuri masveidā bēg uz Vāciju, jo nevar iemācīties latviešu valodu vismaz pamata līmenī.

Pēc temata

Vainīgi ir vecāki, ja bērni nepārvalda latviešu valodu
Pieci jauni vārdi dienā: kā bēglim ilgāk padzīvot Latvijā
Zilupes novada mēram uzdots pusgada laikā apgūt latviešu valodu
Koncentrācijas nometnes piektajai kolonnai: lasām komentārus latviešu internetā

Galvenie temati