13:46 25 Februāris 2020
Tiešraide
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Latvijā
Saņemt īso saiti
48

Rīgā gan lija sīks, nemīlīgs lietutiņš, taču galvaspilsētas iedzīvotāji un viesi ar prieku svinēja Rīgas svētkus. Tie sākās jau 12. augustā.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Šoreiz svētku galvenā tēma bija kinematogrāfs. Svētku dalībniekiem tika dāvāta iespēja pašiem nofilmēties, iepazīties ar kino tapšanas procesu, satikt iemīļotos aktierus un režisorus un, protams, izbaudīt kino zem atklātas debess.

Rīdziniekus svētkos gaidīja arī sporta sacensības un koncerti. Tiesa, aviācijas šovu nācās atcelt slikto laika apstākļu dēļ — galvaspilsētu sedza lietus un bieza migla. Taču nekas nespēja sabojāt rīdzinieku un pilsētas viesu noskaņojumu — pilsētu pildīja mūzika un pārsteigumi.

Viena no rīdzinieku iemīļotākajām vietām ir Rīgas svētku restorāns, kas atvērās Spīķeru kvartālā. Šogad to apmeklēja Rīgas mērs Nils Ušakovs ar dzīvesbiedri Inesi Strautiņu-Ušakovu un dēlu Tomu. Viņiem pievienojās arī vicemērs Andris Ameriks.

Мэр Риги Нил Ушаков с супругой Иветой Страутиней-Ушаковой и сыном Томом
© Sputnik / Sergey Melkonov
Rīgas mērs Nils Ušakovs ar dzīvesbiedri Inesi Strautiņu-Ušakovu un dēlu Tomu

Ušakovu pāris apstaigāja teltis, kur labāko Rīgas restorānu šefpavāri iepazīstināja ar sezonas ēdieniem no vietējiem produktiem. Ušakovi izvēlējās restorāna Vincents šefpavāra izsmalcinātos ēdienus, ko godā tur gardēži no visas Ziemeļeiropas. Starp citu, pie letes stāvēja pats šefs, kurš sveica Rīgas mēru un pacienāja viņu ar svietsmaizi ar cūkgaļu un bezalkoholisko kokteili "Asiņainā Mērija".

Шеф-повар Мартиньш Ритиньш из ресторана Vincents и мэр Риги Нил Ушаков с сыном Томом
© Sputnik / Sergey Melkonov
Restorāna "Vincents" šefpavārs Mārtiņš un Rīgas mērs Nils Ušakovs ar dēlu Tomu

Vērmanes parkā interesenti varēja iepazīties ar kino vēsturi un filmu radīšanas aizkulisēm, izjust kino žanru daudzveidību muzikālajos priekšnesumos, atrakcijās un radošajās darbnīcās. Visu dienu parkā valdīja retro atmosfēra: bērni un pieaugušie iepazina kino pasauli un atklāja kinofilmu radīšanas noslēpumus.

Дети и взрослые изучают волшебный мир кино в Верманском парке
© Sputnik / Sergey Melkonov
Bērni un pieaugušie iepazīst kino pasauli Vērmanes dārzā

Rīgas kanālā notika tradicionālā Rīgas brīvostas kausa regate. Šogad sacīkstēs piedalījās 30 populāri Latvijas uzņēmumi un valsts iestādes. Daudzi no viņiem ļoti radoši izraudzījās sacīkšu kostīmus.

Команда от латвийской армии на традиционной регате за кубок Рижского свободного порта
Latvijas armijas komanda tradicionālajā Rīgas brīvostas kausa regatē

Dedzīgās sacensībās uzņēmumu darbinieki cīnījās par tituliem "Ātrākais kanālbraucējs", "Elegantākā ekipāža", "Skumjais ūdensmalējs" un "Preses pīle".

Команда Службы госдоходов на традиционной регате за кубок Рижского свободного порта
Valsts ieņēmumu dienesta komanda tradicionālajā Rīgas brīvostas kausa regatē

Laukumā pie sv. Pētera baznīcas bija atveidota viduslaiku Rīgas atmosfēra: šeit notika bruņinieku turnīri un viduslaiku dejas, turklāt klātesošie iepazinās ar tālaika modi.

Pie tirgus strādāja bērnu laukums, kur mazuļi cēla viduslaiku pilis no koka kubiņiem un apgleznoja miniatūrus vairogus.

Атмосфера средневековой Риги на площади возле Рижской церкви Св. Петра
© Sputnik / Sergey Melkonov
Viduslaiku Rīgas atmosfēra laukumā pie sv. Pētera baznīcas

Protams, Rīgas svētku galvenais pasākums ar devīzi "Tā nav dzīve, tas ir kino!" notika krastmalā. Daugava atsvaidzina un uzmundrina ikdienas burzmā nogurušos pilsētniekus — tā nu svētku organizatori šeit sarīkoja īstu kino uzņemšanu. Dienā tika uzņemtas četras epizodes, un vakarā notika multivides projekta "Uzņemam kino" demonstrācija un tikšanās ar radošo kolektīvu.

Актер Ивар Калныньш на набережной 11 Ноября раскрывает секреты кинематографа
© Sputnik / Sergey Melkonov
Aktieris Ivars Kalniņš 11. novembra krastmalā atklāk kinematogrāfa noslēpumus

Leģendārais latviešu roka muzikants Andrejs Jahimovičs (Jahims) Rīgas svētkos sarīkoja īstu roka koncertu Audēju ielā. Rīdzinieki un pilsētas viesi sajūsmā apstājās paklausīties leģendāro Jahimu. Starp dziesmām muzikants sauca: "You Pay, We Play!", un cepurē dāsni bira pateicīgo skatītāju naudiņa.

Латвийский рок-музыкант Андрей Яхимович (Яхим) на улице Аудею
© Sputnik / Sergey Melkonov
Latviešu roka muzikants Andrejs Jahimovičs (Jahims) Audēju ielā

Ciemos pie Holmsa

Ikgadējo svētku "Šerloka Holmsa dzimšanas diena" organizatori par godu Rīgas svētkiem sagatavoja apmeklētājiem neparastu pārsteigumu.

Slavenajā pagalmā Jaunielā 22, kur 1979.-1986. gados tika uzņemta slavenā filma, svētku dalībniekiem bija sagatavota plaša interaktīvā programma, kurā piedalījās pats Šerloks Holms, doktors Vatsons, misis Hadsone un pat sers Arturs Konans Doils.

Открылась знаменитая дверь квартиры Шерлока Холмса
© Sputnik / Sergey Melkonov
Vērušās Šerloka Holma dzīvokļa durvis

Doktors Vatsons visiem interesentiem demonstrēja savu retro transporta garāžu, misis Hadsone cienāja viesus ar tēju viesnīcas Justus kafejnīcā, bet sers Arturs Konans Doils stāstīja par filmas uzņemšanu un atbildēja uz jautājumiem par sevi un saviem personāžiem. Rīdzinieki aizrautīgi pielaikoja tālaika tērpus un fotografējās pie slavenajām durvīm Beikerstrītā.

Taču pat Sputnik korespondentiem sers Arturs Konans Doils nepieļāva izņēmumu — lai atvērtu slavenās durvis, nācās piedalīties aizraujošā spēlē.

Открылась знаменитая дверь квартиры Шерлока Холмса
© Sputnik / Sergey Melkonov
Vērušās Šerloka Holma dzīvokļa durvis

"Vispirms es jūs pamocīšu ar jautājumiem," — pavēstīja sers Arturs Konans Doils (viņa lomu tēloja Alekss, viens no ikgadējo svētku "Šerloka Holmsa dzimšanas diena" organizatoriem) un izvilka kartītes ar jautājumiem. Mums paveicās — spēlei pievienojās rīdzinieki un mums izdevās atminēt vairākas mīklas. Pēc tam durvis beidzot atvērās.

Izrādījās, ka pie viena tā ir arī Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja sētas ieeja.

"Drīz vien šeit varētu parādīties neliela Šerlokam Holmsam veltīta telpa, saistīta ar slavenā detektīva dzīvi," — Sputnik korespondentiem pastāstīja sers Arturs Konans Doils.

Pēc temata

Rīgas mērs: es mīlu savu darbu

Galvenie temati