20:43 04 Jūnijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Latvijā
Saņemt īso saiti
51

Ventspils mērs Aivars Lembergs oficiāli kļuvis par pensionāru un piedevām Ventspils domes priekšsēdētāja algai sācis saņemt vienu no augstākajām pensijām Latvijā. Vidējā pensija Latvijā ir 293 eiro.

RĪGA, 6. augusts — Sputnik. Ventspils domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga pensija ir radījusi īstu sašutuma vilni parasto pensionāru vidū – tā sastāda 6000 eiro. Taču pats Lembergs nejūtas vainīgs un stāsta, ka jau iepriekš parūpējies par savām vecumdienām – maksājis lielas sociālās apdrošināšanas iemaksas, vēsta LETA.

Lembergs apstiprināja, ka viņa vecuma pensija sastāda 6 tūkstošus eiro, taču piezīmēja, ka lielāko daļu ienākumu nodrošina nevis pašvaldība, bet gan sabiedriskās organizācijas, piemēram Latvijas Tranzīta biznesa asociācija.

"Jo vairāk jūs pelnāt, jo lielākas summas tiek pārskaitītas jūsu individuālajā pensijas fondā. Nav svarīgi, cik amatus jūs ieņemat," – stāsta Lembergs.

Ventspils mērs norāda, ka svarīgs ir iemaksu apmērs, nevis ieņemamo amatu skaits. Lembergs aicināja Latvijas iedzīvotājus vērīgi sekot tam, vai par viņiem tiek maksātas sociālās iemaksas.

Tiesa, Aivara Lemberga pensija gan nav lielākā Latvijā. Visapskaužamākais pensiorāns saņem 19 tūkstošus eiro. Preses izdevums Latvijas Avīze uzskata, ka tas ir bijušais lielākais "Liepājas metalurga" akcionārs Sergejs Zaharjins.

Vienlaikus vidējais pensijas apmērs Latvijā gada sākumā bija 293 eiro, taču daudzi pensionāri ir spiesti iztikt ar daudz mazāku summu. Oficiālie dati liecina, ka 75% cilvēku, kuri pērn aizgājuši pensijā, saņem līdz 350 eiro.

Starptautiskie eksperti vērtē, ka pensiju sistēma Latvijā, pateicoties savai stabilitātei un ilglaicīgumam (šogad tai apritējuši 20 gadi) ieņem devīto vietu pasaulē.

Latvijas pensiju sistēma ir atkarīga tikai no sociālajām iemaksām, to neietekmē, piemēram, naftas vai citu resursu tirdzniecībā gūto ienākumu svārstības. Tā pierādīja savu stabilitāti krīzes laikā, kad pirmskrīzes periodā uzkrātais sociālais budžets – miljards eiro – saruka līdz 200 eiro, taču nenonāca līdz mīnusam, un pensijas joprojām tika izmaksātas.

Sputnik parēķināja, ko Latvijā iespējams nopirkt par minimālo pensiju
© Sputnik / Ekaterina Starova

 

Pēc temata

Bagātākais Latvijas pensionārs vadījis bankrotējušu uzņēmumu
Pelēkā alga – maza pensija: kā dzīvot bez uzkrājumiem
Rubļi pret eiro: cik maksā pensija Latvijā un Krievijā

Galvenie temati