15:23 20 Oktobris 2017
Rīga+ 10°C
Tiešraide
Latvijas pilsoņa pase. Foto no arhīva

Bērni ir palikuši bez tēvvārda

© Sputnik / AlexTikhomirov
Latvijā
Saņemt īso saiti
358

Augstākā tiesa ir noraidījusi vecāku prasību bērnu pasēs ierakstīt tēva vārdu latīņu transliterācijā

RĪGA, 25. feb — Sputnik. Vispārējās konvencijas par nacionālo minoritāšu aizsardzību 11. pants Latvijas pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem garantē tiesības norādīt tēvvārdu, un Rīga nepūlējās šīs tiesības apstrīdēt, lai arī konvencijai pievienojās ar dažām iebildēm.

Taču Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde atteica vecākiem, kas pauda vēlmi ierakstīt bērnu pasēs vārdu, tēvvārdu un uzvārdu formā, kāda pieņemta krievu valodā, taču latīņu alfabētiskajā transliterācijā, piemēram, Aleksandr Sergeevich Р.

Vecāki vērsās Administratīvajā apgabaltiesā, taču arī tā lūgumu noraidīja. Pēc tam lietu izskatīja Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments un atstāja Administratīvās apgabaltiesas spriedumu negrozītu.

Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja norādīja, ka vecāki nav varējuši dokumentāli apstiprināt vārda oriģinālformas rakstību citā valodā, un valstij šāds apstiprinājums nav jāsniedz.

"Latvijas varas iestādes uzskata, ka tikai ar dzimšanas apliecības palīdzību iespējams dokumentāli pierādīt to, ka vārda un uzvārda oriģinālforma atšķiras no latviešu valodā ierakstītās. Taču šāda pozīcija nav pamatota, jo starptautiskā norma, kam pievienojās arī Latvija, norāda, ka tiesības uz privāto dzīvi ir nepārkāpjamas," – Sputnik Latvija pastāstīja Illarions Girss, viens no partijas "Par dzimto valodu" vadītājiem.

Kā pirmais cīņu par tiesībām atgūt īsto vārdu, uzvārdu un tēvvārdu sāka Leonid Raihman. 90. gadu sākumā viņa vārds ieguva formu "Leonīds Raihmanis". Viņš veltīja cīņai ar valsti astoņus gadus un kopā ar juristu Alekseju Dimitrovu izcīnīja uzvaru.

Illarions Girss stāsta, ka tolaik Latvija ir mīkstinājusi savu pozīciju un atļāvusi ierakstīt atsevišķā ailē vārdu, tēvvārdu un uzvārdu – "pases īpašnieka vārda rakstības oriģinālforma" un latīņu alfabētiskajā transliterācijā.

"Jurists būdams, es uzskatu: no likuma neizriet, ka vārda oriģinālformas rakstības pamatojums ir dzimšanas apliecība. Likumā norādīts tikai dokumentāls apstiprinājums, tātad tas var būt jebkurš dokuments. Piemēram, manu vārdu un tēvvārdu pasē ierakstīja, ņemot vērā kristību apliecību," – piezīmēja Illarions Girss.

Girss pārsteidza Augstākās tiesas lēmums šajā strīdā atbalstīt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Viņš ir pārliecināts: ja lieta tiks izskatīta starptautiskā tiesā, uzvaru izcīnīs vecāki. Tiesa, tikai retais var atļauties lielus izdevumus, lai novestu lietu līdz loģiskam noslēgumam.

Girss iesaka krievu tautības vecākiem meklēt risinājumu radoši un dot bērnam dubultu vārdu, turklāt otru vārdu – tēvvārda formā. Vecaki var bērnu nosaukt par Artēmiju Aleksejeviču vai Igoru Jurjeviču.

Pēc temata

Kosačovs: Krievijai ir tiesības raizēties par krievu likteni jebkurā valstī
Varas iestādes steigšus pūlas izvākt no skolām krievu valodu
Rīgas dome arī turpmāk publicēs informāciju krievu valodā
Nils Ušakovs: Valsts valodas centrs pret Facebook

Galvenie temati

 • Ogļu pārkraušana Rīgas ostā

  "Baltijas Asociācija – transports un loģistika" prezidente Inga Antāne paziņojusi, ka pēdējo trīs mēnešu laikā ogļu tranzīts cauri Latvijai ir ievērojami mazinājies, taču ostu sniegtā statistika to neapstiprina.

  7
 • Padomju zinātniski pētnieciskā stācija Vostok Antarktīdā

  Antarktīda ir ģeopolitikas ekspertu uzmanības centrā. Dažas valstis cenšas paplašināt savu ietekmes sfēru pirms, iespējams, tiks grozīts starptautiskais līgums par apkārtējās vides aizsardzību sestajā kontinentā. Krievija un Ķīna ir izvirzījušās priekšgalā.

  9
 • Krievijas prezidents Vladimirs Putins

  Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu pārsteidzis RT un Sputnik darbinieku talants un drosme. Viņš apsolīja nekavējoties sniegt simetrisku atbildi ASV darbībām pret Krievijas medijiem.

  10